گزارش فارس از نمایش و نقد «فرزند خاک»

در نشست نقد و بررسی فیلم «فرزند خاک» عنوان شد؛

 

«فرزند خاک» در سینمای دفاع‌مقدس جایگاهی رفیع دارد

 

«جواد طوسی» گفت: «فرزند خاک» در سینمای ما جایگاه رفیعی دارد و حتی یک آدم منفعل در ارتباط با جنگ هم نمی‌تواند از فیلم «فرزند خاک» تأثیر نگیرد.

 

به گزارش خبرگزاری فارس، فیلم سینمایی «فرزند خاک» در دهمین برنامه کانون فیلم انجمن منتقدین و نویسندگان سینمایی ایران به نمایش درآمد و با حضور برخی عوامل اصلی فیلم، مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

بنا بر این گزارش، در جلسه نقد این فیلم و پس از نمایش آن که با حضور جمعی از منتقدین و اعضای انجمن تعدادی از عوامل فیلم همچون محمدعلی باشه‌آهنگر (کارگردان و نویسنده)‌، مهتاب نصیرپور و شبنم مقدمی (بازیگران) و عباس بلوندی(‌طراح صحنه و لباس)‌انجام گرفت، جواد طوسی در زمینه این فیلم گفت: «فرزند خاک» می‌تواند بهانه و محمل مناسبی برای ارزیابی جایگاه سینمای دفاع مقدس ما باشد که یکی از مهمترین گونه‌های سینمایی ما است.

طوسی افزود: اگر یک فیلم خصوصا در ژانر جنگ و دفاع مقدس به یک نگاه ملی و انسانی دست پیدا کند، در مسیری متعالی گام برمی‌دارد؛ مثل همین «فرزند خاک»، که در جشنواره فیلم فجر توانست به صورت خودجوش جایگاه راستین و واقعی خود را بیابد و اثری تاثیرگذار و ارزشمند باشد، تا جایی که حتی یک آدم منفعل در ارتباط با جنگ هم نمی‌تواند از فیلم «فرزند خاک» تأثیر نگیرد.

جواد طوسی اضافه کرد: «فرزند حاک» در سینمای ما جایگاه رفیعی دارد. این فیلم به جنگ و پیامدهای نگاهی تازه دارد، و با یک ایجاز بصری جذاب و تعاملی ارزشمند و توأم با تشخص میان کارگردان، فیلمبردار و بازیگران شکل پیدا کرده و می‌تواند سرفصل خوبی باشد تا فیلمسازان جوان عرصه سینمای جنگ به آن استناد کنند.

طوسی در ادامه،‌این فیلم را هم ردیف هیوا ساخته زنده‌یاد رسول ملاقلی‌پور قرار داد و افزود: جدا از زبان متفاوت و اجرای مختلف ، این دو فیلم بسیار به هم نزدیک هستند. در هیوا، فردیت زنی در ساحت هیوا به نمایش در می‌آید و با یک گذر ذهنی مواجه‌ایم، در فرزند خاک هم از دل یک موقعیت خاص تاریخی عبور ک رده و در شرایطی قرار می‌گیریم که هر کسی از منظر دید خود به موضوع می‌نگرد و نمی‌تواند بی‌تفاوت از کنار آن بگذرد. در این فیلم کارگردان از یک روایت پردازی کلاسیک که در عین حال می‌تواند از وجه تاویل گونه هم برخوردار باشد ، بهره‌برده است.

محمد علی باشه آهنگر کارگردان فیلم هم در این نشست، با تاکید بر اهمیت عنصر تحقیق در آثار سینمایی گفت: وقتی تحقیق مفصل و جامعه شناختی از محیط اطرافمان نداشته باشیم، نخواهیم توانست به شکلی شایسته و بایسته در انتقال مفاهیم مورد نظر در مدیوم تصویر موفق عمل کنیم.

وی ادامه داد: برای نگارش فیلمنامه این فیلم، هم من و آقای گوهری چند سال تحقیق نمودیم و از آموخته‌ ها، تجربیات و خاطرات ارزشمند شهیدان بزرگوار تفحص همچون شهیدان شهبازی، پازوکی و محمودوند بهره‌بردیم تا بتوانیم تصویری مناسب از حماسه دفاع مقدس را به نمایش درآوریم.

مهتاب نصیرپور بازیگر این فیلم که یکی از بازیهای ماندگار و استثنایی سینمایی ایران را در این فیلم به ثبت رسانده نیز گفت: پاییز سال 85 بود که نقشی به من پیشنهاد شد که ایفای نقش یک شخصیت دختر 25 ساله بود. وقتی متن را خواندم، به شدت مجذوب آن شدم، و صراحتا اعلام کردم بسیار مایلم در این فیلم حضور داشته باشم. سه روز بعد با من تماس گرفتند و برای نقش گوانا انتخاب شدم. شوکه شده بودم، اصلا انتظار نداشتم ایفای این نقش را به من بسپارند و از همان لحظه به خودم عهده کردم در ازای این اعتماد، با تمام توانم برای ایفای این نقش به بهترین شکل تلاش کنم، مسئولیتم را دو چندان کردم و البته می‌خواهم بر این نکته هم صحه بگذارم که عمده موفقیت من در این فیلم مرهون فیلمنامه بسیار خوب آن است.

در ادامه نشست، شبنم مقدمی بازیگر نقش مینا در این فیلم نیز گفت: اواخر فروردین 86 فیلمنامه‌ای به من پیشنهاد شد به نام تلخ عین عسل، با خواندن فیلمنامه بسیار لذت می‌بردم و با کمال میل پذیرفتم ایفاگر نفش مینا باشم. مینا از شخصیت واقعی من بسیار دور بود و تجربه خلق یک شخصیت متفاوت و جدید برایم بسیار ارزشمند، دلچسب و جذاب بود.

جواد طوسی منتقد سینما در ادامه ضمن تاکید بر نقش مهم تحقیق در فیلمنامه‌های سینمایی گفت: در خصوص هویت‌مندی آدمها در فرزند خاک همچون گوانا و حتی بازیگران و شخصیتهایی که نقش چندانی در قصه ندارند، بسیار اصولی و حساب شده کار شده است.

طوسی افزود: نگاه ما در این فیلم از بار معنایی خاصی برخوردار است و استارت بار عاطفی فضاهای فیلم با نگاه با بازیگران رقم می‌خورد.

طوسی افزود: نوع مراجعه دوربین با مرگ روژین از یک وضعیت فردی به یک وضعیت آیین بدل می‌شود و ارتباط عاطفی مابین گوانا و مینا رقم زننده ارتباط دو موقعیت جغرافیایی نیزی هست، و رفته رفته مینا به یک ناظر تاریخی تبدیل می‌شود و مام وطن بودن او به درستی در این جایگاه معنا می یابد.

جواد طوسی با تأکید بر پایان بسیار زیبای فیلم گفت: خداحافظی دو پهلو و کنایه آ‌میز مینا با همسر شهیدش- مصطفی - به یک لحظه تاثیرگذار و تاریخی بدل می‌شود و در این طی طریق مینا به هویت‌مندی و زایشی می‌رسد که نقطه وصل را فراروی او قرار می‌دهد.

طوسی در ادامه متذکر شد: اگر قرار باشد سینمای جنگ ما جدی گرفته شود، باید بتواند قصه خودش را به درستی تعریف کند و از عوامل حرفه‌ای به درستی استفاده کند که این مسایل در فیلم «فرزند خاک» رعایت شده است.

طوسی گفت: به اعتقاد من فیلم «فرزند خاک» در مجموعه فیلم‌های سینمای جنگ و دفاع مقدس از جایگاه رفیعی برخوردار است.

مهتاب نصیرپور در خصوص گویش کردی خود در این فیلم گفت: گویش بخش اصلی با زیگری نییست و این مساله به تنهایی نمی‌تواند نقطه مثبتی باشد که بازیگر کارش را درست انجام داده است و به اعتقاد من بازی بازیگر ارجح‌تر از گویش است.

طوسی نیز ضمن صحه گذاشتن بر بازی فوق‌العاده نصیرپور گفت: نصیرپور چقدر خوب توانسته بدویت را در شخصیت گوانا به ظهور برساند.

در ادامه عباس بلوندی طراح صحنه و لباس فیلم نیز در این نشست گفت: برای انتخاب لوکیشن‌های این فیلم ،‌چهار پنج سال پیش به همراه آقای آهنگر سفرهایی به کردستان داشتیم و نقاطی را انتخاب کردیم. در طراحی لباس هم سعی کردیم آدمها جنس خودشان را داشته باشند و از رنگ، ‌لباس و پوشش بومی منطقه وام گرفتم.

جواد طوسی در پایان گفت: در فیلم بدون این که شخصیت مصطفی را ببینیم با او ارتباط برقرار می‌کنیم و عکس او شخصیت پیدا می‌کند و اینجاست که جوهره و ذوق و خلاقیت‌های فیلم متجلی می‌شود.

طوسی اضافه کرد: در سال 88 می‌بینیم که بعد از سی سال برای ساخت فیلم تازه از فیلم‌های ضعیف دهه سی و چهل وام می‌گیریم و این بسیار غم‌انگیز است و سئوال این است که در این وانفسا و حجم انبوه تولیدات سینمایی ما،‌چقدر از فیلمهایی چون فرزند خاک حمایت می‌شود؟

فرزند خاک سومین ساخته محمدعلی آهنگر بعد از فیلمهای نیمه گمشده و نبات داغ است، که در بیست و ششمین دوره جشنواره فیلم فجر جوایز پرشماری همچون تنها سیمرغ زرین جشنواره برای بهترین فیلم از نگاه ملی، سیمرغ بلورین بهترین بازیگر زن نقش مکمل (مهتاب نصیرپور)، سیمرغ بهترین فیلمنامه بخش معناگرا (‌آهنگر و محمدرضا گوهری) و ... نیز دیپلم افتخار بخش بین الادیان را از آن خود کرد.

همچنین این فیلم در جشن بزرگ انجمن منتقدین و نویسندگان سینمای ایران نیز دو جایزه بهترین کارگردانی و بهترین بازیگر زن را به خود اختصاص داده است. شایان ذکر است این فیلم از نهم مرداد ماه در سینماهای تهران و شهرستان به نمایش درخواهد آمد

 

 

/ 0 نظر / 7 بازدید