گزارش نشست مارادونا در فارابی - صدر عاملی در رادیو

در جلسه نقد و بررسی فیلم «مارادونا» عنوان شد؛

فردوسی‌پور: نسل ما با «مارادونا» زندگی کرد

 «عادل فردوسی‌پور» گفت: ما نسلی هستیم که با مارادونا زندگی کرده‌ایم، این بازیکن همه جهانیان را تحت تاثیر قرار داد و دیدن تصاویر و گل‌های وی بر روی پرده سینما می‌تواند باز هم برای مخاطبان جذاب باشد.  

به گزارش  روابط عمومی بنیاد سینمایی فارابی، نخستین نشست نقد و بررسی فیلم‌های خارجی (قبل از اکران عمومی) با حضور «سعید قطبی‌زاده» منتقد سینما، «عادل فردسی پور» کارشناسی فوتبال و «کیوان کثیریان» منتقد سینما با نمایش فیلم مارادونا ساخته مارکوریسی برگزار شد.

بنا بر این گزارش، عادل فردوسی‌پور کارشناس فوتبال در جلسه نقد و بررسی فیلم مارادونا گفت: ما نسلی هستیم که با مارادونا زندگی کرده‌ایم، این بازیکن به تنهایی آرژانتین را قهرمان جام جهانی 86 مکزیک کرد و همه جهانیان را تحت تاثیر قرار داد. دیدن تصاویر و گل‌های وی بر روی پرده سینما می‌تواند باز هم برای مخاطبان جذاب باشد.

سعید قطبی‌زاده منتقد سینما نیز در این نشست افزود: اسطوره‌های امروز تک ساحتی نیستند و شاید جنبه‌های مردمی بیشتری نسبت به گذشته دارند. در واقع می‌توان گفت امروزه اسطوره‌ها مثل مردم عادی می‌توانند اشتباه کنند و این اشتباهات تاثیر چندانی در کاهش محبوبیت آنها ندارد.

وی ادامه داد: بررسی تصاویر مارادونا در طول سالهای گذشته نشان می‌دهند که وی توانایی زیادی نیز در امر بازیگری داشته و دارد. حتی زمین خوردن‌های وی نیز نمایشی است و برخی مواقع دوربین‌های مختلف را تحت تاثیر عکس‌العمل‌های خود قرار داده است.

فردوسی‌پور در ادامه اظهار داشت: توانایی فنی مارادونا به قدری بالا بود که محبوبیت‌ وی بر اساس آن شکل گرفت و وقایع بعدی زندگی‌اش نتوانست این تصویر را در بین مخاطبان مخدوش کند.

مجری و تهیه‌کننده برنامه تلویزیونی «نود» در جمع اهالی رسانه‌های جمعی و منتقدان سینما تصریح کرد: فیلم مارادونا وقایع مهمی از زندگی این شخصیت را در بر می‌گیرد از جمله دوپینگ این شخصیت در جام جهانی 94، فیلم این مسئله را سیاسی دیده اما من به این جریان چندان سیاسی نگاه نمی‌کنیم و معتقدم مارادونا ظرفیت رفتن به سوی تباهی را داشت.

وی خاطرنشان کرد: مارادونا زندگی شفافی دارد و به نوعی تمام وقایع زندگی وی در معرض دید مخابان و رسانه‌ها بوده است این نکته را در فیلم نیز شاهدیم. اما اسطوره‌ای مثل پله، تا حدودی در زندگی شخصی سیاست دارد و تصویر مثبتی در افکار عمومی از خود به جای گذاشته است، من معتقدم رویه زندگی شخصی مارادونا اشتباه بوده است.

فردوسی‌پور با اشاره به اینکه در طول سال‌های اخیر بسیاری از استعداد‌های جوان عرصه فوتبال را مارادونای جدید می‌نامند، افزود: به نظر می‌رسد که هیچ کدام از این ستاره از ظرفیت مارادونا شدن برخوردار نبودند، چون مارادونا در زمین فوتبال اعجاب انگیز بود. البته هم‌اکنون لیونل مسی این امیدواری را ایجاد کرده که شاید مارادونایی جدید را در زمین فوتبال ببینیم.

قطبی‌زاده در ادامه بحث اظهار داشت: برخی از سکانس‌های فیلم مارادونا واقعا تاثیر‌گذار است از جمله سکانسی که در میان افراد روانی قرار گرفته و هیچ کدام باور نمی‌کنند که وی مارادونا است و یا سکانس پایانی فیلم که در زمین گلف می‌افتد به خوبی شاهد سقوط این اسطوره ورزشی هستیم.

کیوان کثیریان منتقد سینما نیز در این نشست ادامه داد: ساخت فیلم‌هایی بر اساس شخصیت‌های شناخته شده تاریخی و ورزشی سخت است چون فیلمساز موظف است برخی از وقایع زندگی این شخصیت‌ها که جذابیت دراماتیک بیشتری دارند را گلچنین کنند و به همین دلیل ممکن است از برخی وقایع غافل ماند که به نظر من در این فیلم جام جهانی 90 و بازی‌های مارادونا در این جام نادیده گرفته شده است.

وی تصریح کرد: شخصیت‌های متناقض و چند وجهی معمولا برای سینما جذاب ترند، مارادونا از جمله این شخصیت‌هاست که زندگی دراماتیکی دارد.

نشست‌های نقد و بررسی فیلم‌های خارجی اکران سینماهای کشور قبل از نمایش عمومی در سالن سینمایی بنیاد سینمایی فارابی  با همکاری انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران برگزار می‌‌شود.

 

 

===

 

پس از برگزیده شدن به‌عنوان بهترین کارگردان ژانر ملودرام؛

 

«رسول صدرعاملی» به هفت‌اقلیم رادیو می‌رود

«رسول صدرعاملی» کارگردان سینما به‌بهانه برگزیده شدن به‌عنوان بهترین کارگردان ژانر ملودرام در دومین جشن منتقدان، میهمان برنامه رادیویی هفت اقلیم خواهد بود.

برنامه «هفت اقلیم»، نویسندگی و سردبیری مهدی آزادی که روزهای جمعه به هنر هفتم اختصاص دارد، این هفته میزبان یکی از کارگردان  سینمای ایران، سول صدر عاملی است.

بنابراین گزارش،در برنامه این هفته «هفت اقلیم» سینمای رسول صدرعاملی به بهانه برگزیده شدن به عنوان کارگردان منتخب ژانر ملودرام در طول سی ‌سال تاریخ سینمای ایران (از نگاه منتقدان سینمایی) با حضور «علی اصغر کشانی» نقد و بررسی می‌شود.

اجرای این برنامه به عهده حسن آزادی است و گفت‌و‌گو با تنی چند از کسانی که در طول این سالیان با صدرعاملی کار کرده‌اند مثل امین تارخ، داریوش ارجمند و ترانه علیدوستی بخش دیگر برنامه است.

«صدرعاملی» روز جمعه 20 تیرماه به برنامه «هفت اقلیم» می‌رود.

 

 

/ 0 نظر / 9 بازدید