اطلاعیه انجمن منتقدان درباره هفته نامه سینما

اطلاعیه انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی

درباره حقوق تضییع شده منتقدان و نویسندگان هفته نامه سینما

 

بنام خدا

 

یکی از مهمترین اهداف انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی که در بند الف از ماده 7 فصل دوم اساسنامه آن به عنوان اولین هدف تاسیس انجمن ذکر شده ، "دفاع  و تثبیت حقوق صنفی ، حرفه ای و فرهنگی اعضاء" است که متاسفانه تاکنون کمتر به آن توجه شده و هنوز برخی از دوستان (که گویا زمانی هم در شورای مرکزی حضور داشته اند !) بنا برسلایق شخصی و تمایلات گروهی خود ، سعی دارند تا انجمن را برخلاف شاکله حقوقی و صنفی آن و علیرغم تصریح مواد اساسنامه  ، درگیر مجادلات و بحث های حقیقی و فردی گردانند. شاید از همین رو باشد که در طی دوران فعالیت این انجمن ، کمتر حرکت صنفی مشاهده گردیده است .

اما اینک بنا به خواست اکثریت قریب به اتفاق اعضای انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی و تصمیم شورای مرکزی آن ، تلاش براین است ،  اقدامات صنفی در راس امور این انجمن قرار گیرد که طبعا مشارکت حداکثری اعضاء را (چنانچه تا به امروز نیز چنین بوده) به همراه خواهد داشت.

یکی از مواردی که چندی است  ، توجه اهالی مطبوعات سینمایی را به خود معطوف داشته ، تعطیلی پرسابقه ترین هفته نامه سینمایی کشور یعنی "مجله هفتگی سینما" بوده که گویا به دلیل اختلافات مالی و تعارضات هیئت مدیره شرکت انتشاراتی این هفته نامه با  نحوه اداره آن صوت گرفته است. ضمن اینکه تعطیلی چنین نشریه باسابقه و تاثیر گذاری ، موجب تاسف انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی است ( و به خاطر چنان سابقه موثری بود که نشریه فوق در جشن منتقدان مورد تقدیر قرار گرفت )، اما آنچه بیش از این تعطیلی خود خواسته ، جای سوال و اعتراض دارد ، بی اعتنایی مدیران نشریه فوق به حقوق مادی و معنوی نویسندگان و منتقدانی است که بعضا بیش از 13 سال با این هفته نامه ، همکاری مستمر داشته و اینک بدون هیچگونه پیش بینی و صحبت و حتی اخطار و هشدار ، ناگهان با دری بسته مواجه گشته اند و آینده ای نامعلوم که در کمال تاسف به درآمد مالی از آن نشریه گره خورده بود.

شگفت آنکه مدیران مورد بحث ، بدون توجه به گذشته مادی و معنوی  که این نویسندگان و منتقدان  هزینه شکوفایی و ارتقاء مجله یاد شده کرده اند ، تنها با تسویه حقوق ماهانه و حق التحریرهای معمول ، پرونده حساب هایشان را بسته و کرکره ها را پایین کشیده اند! گویی تنها مزاحمت یک مشتری ثابت و پر و پاقرص مغازه یا دکانی را از سر خود باز کرده اند و بس!

غافل از اینکه دیگر امروز حتی یک دانش آموز هم  مطلع است که  حقوق مادی و معنوی  یک کارگر که عمری را پای کارگاهی صرف کرده ، تنها به تسویه حقوق ماهانه و دستمزدهای روزانه اش محدود نمی گردد. (افزون برآنکه  تصریح قوانین مختلف مانند قانون کار براین موضوع اظهر من الشمس است).

 متاسفیم که هنوز نویسنده در جامعه حرفه ای ما ، از چنان هویت مستقلی برخوردار نشده که علیرغم تفاوت های انکار ناپذیر شغلی و حرفه ای ، ناچاریم به عنوان مثال از نام  شریف کارگر برای اثبات حقوق حقه وی استفاده نماییم . چنانچه تا امروز هم هرگاه ، نویسنده یا منتقدی با مدیر مسئول یا سردبیر خود دچار مشکل شغلی شده ، تنها ملجاء صنفی اش ، قانون کار و وزارت کار و تامین اجتماعی بوده است. ( در همین سطور  جای تشکر و سپاس فراوان از مسئولین وزارت کار و تامین اجتماعی است که در طول تمامی این سالها به جای همه نهادها و ارگان های ذیربط ، از حقوق تضییع شده نویسندگان و منتقدان بیکار شده و یا اخراج گردیده از مطبوعات ، تا حد امکان دفاع کرده و در جهت استیفای آن کوشیدند.)

اما به نظر می آید زمان آن فرا رسیده که معاونت محترم مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیئت محترم نظارت برمطبوعات همچنانکه بر چگونگی انتشار نشریات مختلف نظارت دقیق داشته و مضامین و محتوای مطالب را در رابطه با موازین شرعی و قانونی نظام جمهوری اسلامی ، زیر نظر گرفته  و به شکایاتی که علیه مغایرت آن مضامین و مطالب با موازین فوق مطرح می شود ، رسیدگی می نمایند ، بر نحوه گردش کار نشریات در ارتباط با نیروی انسانی شان نیز دقت مبذول دارند و به شکایات و اعتراضات در این راستا رسیدگی کنند که به نظر می آید براین امر ، نسبت به سایر دستگاهها و ارگان های دولتی ، ذیحق تر و نزدیکتر هستند.

از یک سو  ،چه از نظر اخلاق انسانی و چه به لحاظ عرف جامعه اسلامی ما ، نحوه سلوک و رفتار با شاغلین واحد های مطبوعاتی از مهمترین مصادیق  صلاحیت حرفه ای برای صاحبان آن مشاغل(صاحب امتیاز و مدیران مسئول نشریات) به شمار می آید و هرگونه پایمال کردن حقوق این شاغلین (به خصوص اگر عمدی باشد) صلاحیت فوق را به شدت خدشه دار خواهد ساخت که رسیدگی به احصاء چنین عدم صلاحیتی می تواند در حیطه مسئولیت هیئت نظارت بر مطبوعات و  معاونت مطبوعاتی وزات ارشاد قرار گیرد.

 و از سوی دیگر ، ایجاد امنیت شغلی برای نیروی انسانی تولید کننده و پدیدآورنده همان مطالبی که موضوع بررسی  معاونت مطبوعاتی و همچنین هیئت نظارت برمطبوعات است ، قطعا موجب اطمینان و اعتماد بیشتر فی مابین و تعامل سهل تر مابین اهالی مطبوعات و دستگاههای نظارتی خواهد شد و فضای صمیمانه تری را بر رسانه های مکتوب کشور حاکم خواهد ساخت.

از همین رو ، انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی  برخود لازم می داند ، در جهت دفاع از حقوق صنفی آن گروه از اعضای خود (از جمله نویسندگان بلاتکلیف مجله هفتگی سینما) که مورد اجحاف مدیران مسئول نشریات واقع شده اند، از معاونت محترم مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و هیئت نظارت بر مطبوعات کشور ، استیفای حقوق مادی و معنوی شان  را خواستار شود. نشریاتی  که به دلیل مسائل داخلی تعطیل شده یا دچار تغییر مدیریت گردیده (که این شق ازماجرا معمولا  به خاطر اجاره امتیاز نشریه مزبور و یا تغییر مستاجر مطبوعاتی صورت می گیرد و به نظر می آید که از همان دسته موارد خلاف قانون است که ارتکاب آن به کرات باعث تعطیلی نشریات از سوی هیئت محترم نظارت بر مطبوعات شده است)و مدیران آن نشریات نسبت به حقوق حقه و قانونی این منتقدان و نویسندگان بی اعتنایی  نموده اند .

قطعا معاونت گرامی مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همچنین اعضای محترم هیئت نظارت برمطبوعات کشور براین نکته واقفند که زیر پا نهادن حقوق زیر دستان بنا به نص صریح دین خاتم پیامبران (ص) ، گناهی است آشکار  و بدون تردید چنین گناهی اساسا صلاحیت اخلاقی و حرفه ای صاحب امتیاز و مدیر مسئول نشریه ای که مرتکب این گناه شده   را زیر علامت سوال می برد.

 

 

شورای مرکزی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران

                                                          14/5/1387

/ 1 نظر / 8 بازدید
امیرافشارفوطویی

بالاخره حس جمعی برتمایلات شخصی برخی افراد قلبه کرد و این حرکت صنفی برای حمایت از برخی همکاران راباید به فال نیک گرفت.امانظر عزیزان شورای مرکزی را به نشریات دیگری مانند ماهنامه سینما تئاتر وامثال آن جلب میکنم که سالها حق التحریرنویسندگانشان را پرداخت نمی کنند و با تضعیف کردن آنان همچنان ادامه حیات میدهند و این سبب مشکلاتی چون بیکاری می شود که متاءسفانه به چشم هیچکس نمی آید.