گزارش هفته نامه تماشاگران و سخنان رییس شورای مرکزی درباره اتفاقات جشن هشتم

گزارش هفته نامه تماشاگران و سخنان رییس شورای مرکزی درباره برخی اتفاقات جشن هشتم

هشتمین جشن منتقدان یک حاشیه بزرگ داشت. مازیار میری که برای خواندن نام مریلا زارعی به عنوان بهترین بازیگر نقش اول زن روی سن حضور پیدا کرده بود، گفت: « «می‌دانستم جایزه به چه کسی می‌رسد. این وظیفه را به من محول کردند چون قرار است با هم حرف بزنیم، گفت‌وگو کنیم و یکدیگر را تحمل کنیم». پس از این زارعی روی سن آمد و بعد از مدتی سکوت گفت: «دارم تحمل میکنم!» او سپس ادامه داد: « آقای میری جمله‌ای گفتند. با اینکه عهد کرده بودم چیزی نگویم‌. در زندگی اصل بر تحمل است و چون ایشان از تحمل صحبت کردند من هم باری که صحبت ایشان داشت را حذف می‌کنم و آنچه در دلم دارم را نمی‌گویم و می‌گذارم برای 20 سال دیگر!» اینکه اصل ماجرا چه بود، هنوز معلوم نیست. سکوت طرفین هم به گمانه زنی ها دامن می زند.

بنابراین ما دست به کار شدیم تا اصل ماجرا را از خود آنها بشنویم. متاسفانه  مریلا زارعی اصلا تلفنش را جواب نداد و مازیار میری هم ترجیح داد در این مورد هیچ صحبتی نکند. از طرف دیگر سراغ جواد طوسی، دبیر هشتمین جشم انجمن منتقدان رفتیم. اما گویا او هم دوست نداشت در این باره حرفی بزند: «صحبتی ندارم و چون در ضمیر درون افراد نیستم ترجیح میدهم سکوت کنم».پس دست به دامن کیوان کثیریان، رئیس انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران شدیم. او در اینباره به تماشاگران گفت:

«اصل ماجرا اصلا مسئله مهمی نیست. ما معمولا قبل از چینش افراد برای دادن جوایز تامل می کنیم تا مشکل یا حساسیت خاصی وجود نداشته باشد، این انتخاب ها برای دادن جوایز تا حدود زیادی از پیش فکر شده است و معمولا حدس می زنیم که چه کسی دوست دارد جایزه اش را از دست چه کسی بگیرد. طبعا ما هم این هدف را نداشتیم که در جشنمان اتفاق بدی بیفتد.  در این مورد به خصوص هم حساسیت خاصی وجود نداشت و در نهایت هم به نظر من مشکل خاصی به وجود نیامد. اما متاسفانه با اهداف مشخصی در برخی رسانه ها به این جدل کوچک دامن زده شد و مسئله بزرگ جلوه کرد.
آقای میری تصمیم داشتند حرفی را منتقل کنند که به نظر من به هر دلیل منظور اصلی اش درست رسانده نشد و بد برداشت شد. با توجه به اینکه بنده می دانستم زمان جشنواره مازیار میری که عضو هیات انتخاب جشنواره فجر بود برای انتخاب شدن فیلم شیار 143 تلاش زیادی کرده بود و احساس کردم دادن جایزه از طرف مازیار میری برای تلاشی که برای رفتن فیلم شیار به بخش مسابقه کرده بود مناسب است و مشکل خاصی هم آن زمان وجود نداشت. فکر می کنم مازیار میری خواست تلاش کند تا اگر کدورتی در دل خانم مریلا زارعی از خانه سینما وجود دارد، از بین برود.
در اصل نیت او نیت بدی نبود. اما در نهایت شاید بیان کردن آن جمله به آن شکل خاص، خانم زارعی و برخی دیگر را دچار سوء تفاهم کرد و خانم زارعی هم جوابی که فکر می کردند درست است، دادند. اگر مشکلی از قبل بین این دو وجود داشت طبیعتا ما اجازه نمی دادیم مراسم تحت الشعاع آن مشکل قرار بگیرد و شخص دیگری را برای دادن جایزه انتخاب می کردیم. البته در هر مراسمی از این نکته های کوچک وجود دارد و این هم بخشی از نمک جشن ما بود».
 کثیریان همچنین گفت: «مسئله دیگر این است که برخی این مسئله را با صحبت های خانم زارعی در مورد اصغر فرهادی مرتبط می دانند که اصلا موضوعیت ندارد. چون در آن صورت خود آقای فرهادی باید پاسخ خانم زارعی را بدهد. آقای میری که در نقش وکیل آقای فرهادی ظاهر نمی شوند؟ به نظر من مازیار میری با حسن نیت صحبت کرد اما بیان مناسبی انتخاب نکرد و سوء برداشت شد. انجمن منتقدان برای هر دو این هنرمندان احترام زیادی قایل است. هر دو این عزیزان با من صحبت کردند. هر دو هم با واسطه با یکدیگر حرف زدند. فکر می کنم  و امیدوارم تا حد زیادی این سو تفاهم رفع شده باشد اما ممکن است دلگیری هایی هم وجود داشته باشد که دیگر آن مسئله شخصی است. اما به من ثابت شده است که تمام این اتفاق بر اساس یک سو تفاهم بوده است که اگر حتی تا الان هم رفع نشده باشد بالاخره حل می شود به این دلیل که این دو عزیز هیچ مشکلی با یکدیگر ندارند و هر دو نیز دوستان منطقی و بزرگواری هستند».

/ 1 نظر / 23 بازدید
نازیلا

با عرض سلام با نقدی جدید از فیلم امروز در وبلاگم به روز هستم.حضور و نظر شما باعث خوشحالی بنده است.البته با توجه به محتوای اجتماعی وبلاگم این نقد یک نقد اجتماعی ست.پیشاپیش از حضور شما تشکر می کنم.