گزارش های نشست مطبوعاتی هشتمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی

تقدیر از علیرضا داودنژاد در جشن منتقدان سینمایی

ایسنا یکشنبه ۱۹ مرداد ۱۳۹۳ - ۱۳:۰۳
 
هشتمین جشن بزرگ منتقدان سینمایی، 22 مردادماه با برگزاری مراسم بزرگداشت علیرضا داودنژاد و ایرج صابری برگزار می‌شود.

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، دبیر هشتمین جشن منتقدان سینما صبح یکشنبه 19 مردادماه در نشستی خبری با تأکید بر اینکه هدف شورای مرکزی انجمن منتقدان رسیدن به جایگاه و موجودیت مستقل این انجمن است، بیان کرد: در جشن امسال برای علیرضا داودنژاد به عنوان کارگردانی که جایگاه تاریخی پیدا کرده و در سینمای پیش از انقلاب و پس از آن حضور داشته، بزرگداشت برگزار خواهیم کرد.

جواد طوسی اضافه کرد: همچنین از ایرج صابری به عنوان یکی از منتقدان و نویسندگان قدیمی حوزه سینما تجلیل خواهد شد.

دبیر جشن منتقدان همچنین اظهار کرد: جوایز جشن امسال در 15 بخش اهدا خواهد شد که در 14 بخش هفت کاندیدا و در بخش بهترین فیلم 10 کاندیدا معرفی خواهند شد.

طوسی در بخش دیگری از این نشست گفت: هیچ اشکالی ندارد که جشن را با یک بنیه مالی خوب برگزار کنیم. اما از آنجا که در یک جامعه پرسوءتفاهم به سر می‌بریم و هر کسی مسائل را از زاویه دید خود و بعضا مغرضانه می‌بیند، ناگزیر با یک خودسانسوری طرف هستیم، به همین دلیل در تداوم همان سیاست‌های قبلی می‌توان جشن را با بنیه مالی حداقلی اما صمیمانه برگزار کرد.

او افزود: همچنین با توجه به اصراری که در مستقل بودن داریم یکی از نشریات (فصل‌نامه سینما ادبیات) بخشی از مسائل مالی و بودجه برگزار مراسم را پوشش داد.

به گزارش ایسنا، کیوان کثیریان در این نشست درباره جمع‌آوری آرا هم توضیح داد: پس از جشنواره فیلم فجر طبق پیش‌بینی‌هایی که شده بود در یک بازه زمانی فرصت دوباره‌ای برای رأی‌گیری داده شد و این سیستم طوری تنظیم شد که امکان شبه وجود نداشته باشد.

رئیس شورای مرکزی انجمن منتقدان بیان کرد: امسال استقبال بیشتری از طرف منتقدان باسابقه‌تر صورت گرفته و کمی بیشتر از 100 رأی جمع‌آوری شده است.

او با تأکید بر اینکه تلاش شده تا به آیین‌نامه آکادمی و قوانین رأی‌گیری پایندی صورت گیرد، گفت: تلاش می‌کنیم سلامت جوایز را حفظ کنیم و تعارف و مصلحت در آن‌ها دخیل نباشد، چرا که ما بخشی از اعتبار صنف خود را مدیون این می‌دانیم که هنرمندان به ما اعتماد داشته باشند.

در بخش دیگری از این نشست جعفر گودرزی، دبیر اجرایی هشتمین جشن بزرگ منتقدان درباره جزئیات این مراسم توضیح داد: جشن منتقدان روز چهارشنبه 22 مردادماه در ساعت 17 و 30 دقیقه و در ایوان شمس برگزار خواهد شد.

وی گفت: پوستر این جشن توسط مجید برزگر طراحی شده که کارگردانی مراسم را هم بر عهده دارد.

گودرزی با تأکید بر اینکه تلاش می‌شود جشن طولانی نباشد، شهرام شکیبا را به عنوان مجری مراسم معرفی کرد که در کنار او کامران ملکی هم حضور خواهد داشت.

به گزارش ایسنا، در بخش پایانی این نشست علی علایی درباره این که چرا جوایز جشن منتقدان محدود نمی‌شود و بخش‌های فنی هم جزو رأی‌گیری در نظر گرفته می‌شود، با اشاره به اینکه امسال سومین دوره‌ای است که جشن منتقدان به شکل آکادمیک برگزار می‌شود، توضیح داد: پیش از این برای بخش‌های فنی مانند فیلمبرداری، تدوین و صدا عنوان بهترین دستاورد فنی را در نظر می‌گرفتیم اما به دلیل اینکه از منتقدان توقع نظرسنجی فنی‌تر وجود داشت تصمیم گرفتیم که این بخش‌ها را جدا کنیم.

کثیریان هم در این باره اضافه کرد: این موضوع بیشتر به دلیل خواسته خود هنرمندان محدود می‌شود و ما تصمیم گرفتیم که به آرای یک جمع زیاد اعتماد کنیم تا نظر هنرمندان هم تأمین شود.

به گزارش ایسنا، در این نشست سحر عصرآزاد (منتقد) و عضو هیات مدیره انجمن منتقدان هم حضور داشت.

لینک

-------------

برگزاری نشست مطبوعاتی جشن منتقدان

سینماپرس

جواد طوسی دبیر هشتمین جشن منتقدان سینما صبح امروز در نشستی مطبوعاتی به همراه همکاران خود جزییات برگزاری این مراسم را تشریح کرد.

به گزارش سینماپرس، نشست خبری هشتمین جشن منتقدان سینمای ایران با حضور جواد طوسی دبیر این جشن، کیوان کثیریان رئیس شورای مرکزی انجمن، جعفر  گودرزی دبیر اجرایی جشن و سحر عصرآزاد روز یکشنبه ۱۹ مردادماه در محل خانه سینما برگزار شد.

در ابتدای این نشست جواد طوسی دبیر هشتمین جشن منتقدان سینمای ایران گفت: یکی از مهمترین اهداف شورای مرکزی انجمن منتقدان، برگزاری این جشن و تداوم آن در سال های آینده است که تمام تلاش خود را می کنیم تا بتوانیم موجودیت و جایگاه این انجمن را حفظ کنیم و  فکر می کنم با اعلام اسامی فیلم های برتر این تفاوت ها مشخص شود.

وی توضیح داد: این جشن می تواند با به وجود آوردن یک تجمع فصل مشترکی را ایجاد کند و تا آدم ها بتوانند بدون سوء تفاهم ها رخ به رخ هم دیالوگ برقرار کنند و این نکته ای است که ما اصرار داریم که این تجمع فرهنگی را برگزار کنیم. در هشتمین جشن انجمن منتقدان سینمای ایران طبق روال دوره های قبل، ۲ بزرگداشت خواهیم داشت. اولین بزرگداشت مربوط به علیرضا داوودنژاد با توجه به حضورش در سینمای ایران، قبل و بعد از انقلاب و به خصوص فعالیت او در حوزه فیلمنامه نویسی و ساخت فیلمی چون «نازنین» است.

این منتقد سینمایی ادامه داد: دلیل برگزاری بزرگداشت ایرج صابری نیز فعالیت او به عنوان یکی از نویسندگان و منتقدان فعال در دهه ۴۰ و ۵۰ و حضور پررنگ او در این زمینه است. در واقع ما با این انتخاب ها سعی کردیم تا حرمت ها و جایگاه های تاریخی اهالی سینما در عرصه نقد نویسی حفظ شود.

طوسی با اشاره به جوایزی که قرار است در این دوره از جشنواره اهدا شود، گفت: ۱۵ بخش برای اهدای جوایز در نظر گرفته شده که در بخش بهترین فیلم ۱۰ کاندیدا را انتخاب کرده ایم.

کیوان کثیریان رئیس شورای مرکزی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران، در ادامه گفت: ما در یک بازه زمانی که از ابتدای برگزاری جشنواره بین المللی فیلم فجر آغاز شد و بعد از آن در دوره های مختلف فرم های مورد نظر برای رای را در اختیار اعضای شورا قرار دادیم و خوشخبتانه از استقبال مناسبی برخوردار بود به گونه ای که کمی بیشتر از ۱۰۰ رای جمع آوری شد. البته نباید فراموش کرد که رای دادن برای انتخاب بهترین ها در این جشن کاملا اختیاری بوده و ما تنها مسئولیت یادآوری به اعضا را برای رای دادن داشتیم.

وی ادامه داد: در روند رای گیری و شمارش آرا سعی کردیم به قوانین آکادمی وفادار باشیم و بر همان اساس جمع بندی نهایی را انجام دهیم. خوشخبتانه آنچه که مشخص است، رای ها منطقی داده شده است. علاوه بر این مسأله تمام تلاش خود را کردیم تا جشنواره مطبوعات را از این جشن جدا کنیم تا بخش مطبوعات نیز بتواند شخصیت خود را پیدا کند. البته داوری این جشن نیز به زودی اعلام می شود.

کثیریان تاکید کرد: یکی از مشکلات ما در برگزاری این جشن، جذب سرمایه لازم برای برگزاری جشن است که البته امسال با این مشکل همراه بودیم.

رئیس شورای مرکزی انجمن منتقدان یادآور شد: یکی از مهمترین افتخارات ما در این صنف این است که هنرمندان به ما اعتماد کنند و همین مسأله سبب شده تا تمام تلاش خود را کنیم تا سلامت جوایز را حفظ کنیم.

جعفر گودرزی دبیر اجرایی هشتمین جشن انجمن منتقدان سینمای ایران نیز با بیان اینکه این جشن در روز چهارشنبه ۲۲ مردادماه ساعت ۱۷:۳۰ در تالار ایوان شمس برگزار می شود، گفت: مجید برزگر کارگردانی این برنامه را برعهده دارد و همه تلاش ما این است که بتوانیم یک جشن خوب را برگزار کنیم. همچنین شهرام شکیبا به عنوان مجری در این جشن حضور دارد.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط مالی که جشن انجمن منتقدان سینما همیشه با آن مواجه است تمام تلاش خود را کردیم که زیر بار اسپانسرهایی که ما را مجبور می کنند یک سری فعالیت ها داشته باشیم، نرویم.

جواد طوسی در ادامه صحبت های گودرزی تاکید کرد: خوشبختانه با حمایت یکی از نشریات سینمایی کشور با نام فصل‌نامه «سینما و ادبیات»، بخشی از هزینه برگزاری این جشن تامین شده و ما توانستیم از رضا یزدانی برای حضور در این جشن دعوت کنیم.

سحر عصرآزاد با اشاره به اینکه زمان زیادی از برگزاری جشنواره فیلم فجر گذشته، گفت: با توجه به اینکه بسیاری از منتقدان دوست داشتند که برخی از فیلم‌های شاخص سینمای ایران در جشنواره فیلم فجر را دوباره ببینند، شرایطی را فراهم کردیم تا این فیلم‌ها در خانه سینما بعد از برگزاری جشنواره فیلم فجر دیده شوند و من فکر می کنم این برنامه توانست داوری فیلم ها را راحت تر کند.

کیوان کثیریان نیز با اشاره به اینکه برای انتخاب بهترین ها در رشته های مختلف در این جشن ۲ راه حل وجود داشت، توضیح داد: اولین راه این بود که به همان جوایز قبلی جشن منتقدان سینمای ایران بسنده کنیم و راه دیگر این بود که بر آرای جمعی پرتعداد اعتماد کنیم که البته یک آزمون و خطا بود. البته من شخصا خود را در صلاحیت این نمی بینم که بتوانم به صورت حرفه ای در رابطه با صدا یا تدوین یک فیلم نظر دهم.

علی علایی منتقد سینما هم در ادامه صحبت های کثیریان تاکید کرد: این سومین دوره است که این جشن به صورت آکادمی برگزار می شود. طی ۳ سال گذشته بخش های فنی سینمای ایران با نام بهترین دست آورد فنی مورد داوری قرار می گرفتند اما با درخواست سینماگران تصمیم گرفتیم تا رشته های بهترین فیلمبر داری، موسیقی و تدوین به صورت مجزا داوری شوند.

علایی در پایان گفت: پیش از این قرار بود تا جایزه بهترین تهیه کننده را به تهیه کننده بخش خصوصی بدهیم که متاسفانه سال گذشته به دلیل آن که دیگر تهیه کننده بخش خصوصی وجود نداشت، این جایزه اعلام نشد.

لینک

--------------

یک جشن با دو بزرگداشت سینمایی

 ایرنا - هشتمین جشن انجمن منتقدان سینما 22 مردادماه جاری و با مراسم بزرگداشت علیرضا داودنژاد و ایرج صابری در تالار ایوان شمس برگزار خواهد شد.

به گزارش روز یکشنبه خبرنگار سینمایی ایرنا، نشست خبری جشن انجمن منتقدان سینمایی در سال 93 با حضور کیوان کثیریان، جواد طوسی، جعفر گودرزی و سحر عصر آزاد در خانه سینما برگزار شد.

در ابتدای این نشست جواد طوسی با اشاره به اهمیت و جایگاه جشن انجمن منتقدان گفت: ما در انجمن منتقدان تلاش داریم تا این انجمن جایگاه و موجودیت مستقل خودش را داشته باشد.

وی با اشاره به اینکه در جشن امسال بزرگداشت علیرضا داودنژاد کارگردان و ایرج صابری منتقد سینما برگزار خواهد شد افزود: 15 بخش برای داوری درنظر گرفته شده که در 14 بخش 7 کاندیدا و در بخش فیلم سینمایی نیز 10 کاندیدا معرفی شده اند.

علیرضا داود نژاد متولد سال 1332 است که در کارنامه خود کارگردانی ، تهیه کنندگی و نویسندگی آثار بسیاری را دارد .

کارگردانی 18 فیلم ، نویسندگی 35 اثر و تهیه کنندگی 15 فیلم از جمله سوابق وی است .

دبیر هشتمین جشن انجمن منتقدان سینما ادامه داد: از جشن انجمن منتقدان؛ سازمان سینمایی حمایت کرده و قرار است علاوه بر اهدای جوایز؛ رضا یزدانی قطعاتی را اجرا کند.

طوسی خاطرنشان کرد: ما به دنبال این هستیم که با برگزاری این جشن صمیمیت و حسن اعتماد را در بین سینماگران و منتقدان بیشتر کنیم.

کیوان کثیریان از اعضا هشتمین جشن انجمن منتقدان سینما نیز در این نشست به روند رای گیری اشاره کرد و گفت: برای سومین سال رای گیری به صورت آکادمیک انجام شد و بعد از جمع آوری آراء رای ها با کسانی که رای داده اند؛ چک و بررسی شد.

وی افزود: همچنین بعد از جشنواره فیلم فجر فرم های داوری بین اعضای انجمن منتقدان توزیع شده بود و اعضا می توانستند به صورت اینترنتی رای بدهند.

این نویسنده سینمایی ادامه داد: قصد داریم جشنواره مطبوعات را جدا از جشن منتقدان برگزار کنیم به همین دلیل ابتدا جشن انجمن منتقدان برگزار می شود و بعد جشن مطبوعات سینمایی.

کثیریان خاطرنشان کرد: همچنین داوری جشن مطبوعات سینمایی در روزهای آینده برگزار می شود.

وی تاکید کرد: امروز سینماگران اعتمادشان به جشن انجمن منتقدان سینمایی جلب شده است.

جعفر گودرزی دبیر اجرایی هشتمین جشن منتقدان نیز درباره زمان و نوع برگزاری جشن توضیح داد: جشن انجمن منتقدان 22 مرداد؛ چهارشنبه در ایوان شمس و از ساعت 18 برگزار می شود.

وی خاطرنشان کرد: مجید برزگ، کارگردانی مراسم را برعهده دارد و شهرام شکیبا نیز مجری مراسم خواهد بود.

لینک

-------------

در نشست خبری مطرح شد
جشن منتقدان در انتخاب بهترین‌ها مستقل عمل می‌کند/ آواز رضا یزدانی در شب منتقدان
دبیر هشتمین جشن منتقدان سینمای ایران در نشستی خبری از انتخاب بهترین فیلم های سینمای ایران به صورت مستقل و متفاوت از هر جشن دیگری خبر داد.
به گزارش خبرنگار مهر، نشست خبری هشتمین جشن منتقدان سینمای ایران با حضور جواد طوسی دبیر این جشن، کیوان کثیریان رئیس شورای مرکزی انجمن، جعفر  گودرزی دبیر اجرایی جشن و سحر عصرآزاد روز یکشنبه 19 مردادماه در محل خانه سینما برگزار شد.

بزرگداشت داوودنژاد و صابری در جشن منتقدان

در ابتدای این نشست جواد طوسی دبیر هشتمین جشن منتقدان سینمای ایران گفت: یکی از مهمترین اهداف شورای مرکزی انجمن منتقدان، برگزاری این جشن و تداوم آن در سال های آینده است که تمام تلاش خود را می کنیم تا بتوانیم موجودیت و جایگاه این انجمن را حفظ کنیم و  فکر می کنم با اعلام اسامی فیلم های برتر این تفاوت ها مشخص شود.

وی توضیح داد: این جشن می تواند با به وجود آوردن یک تجمع فصل مشترکی را ایجاد کند و تا آدم ها بتوانند بدون سوء تفاهم ها رخ به رخ هم دیالوگ برقرار کنند و این نکته ای است که ما اصرار داریم که این تجمع فرهنگی را برگزار کنیم. در هشتمین جشن انجمن منتقدان سینمای ایران طبق روال دوره های قبل، 2 بزرگداشت خواهیم داشت. اولین بزرگداشت مربوط به علیرضا داوودنژاد با توجه به حضورش در سینمای ایران، قبل و بعد از انقلاب و به خصوص فعالیت او در حوزه فیلمنامه نویسی و ساخت فیلمی چون «نازنین» است.

این منتقد سینمایی ادامه داد: دلیل برگزاری بزرگداشت ایرج صابری نیز فعالیت او به عنوان یکی از نویسندگان و منتقدان فعال در دهه 40 و 50 و حضور پررنگ او در این زمینه است. در واقع ما با این انتخاب ها سعی کردیم تا حرمت ها و جایگاه های تاریخی اهالی سینما در عرصه نقد نویسی حفظ شود.

طوسی با اشاره به جوایزی که قرار است در این دوره از جشنواره اهدا شود، گفت: 15 بخش برای اهدای جوایز در نظر گرفته شده که در بخش بهترین فیلم 10 کاندیدا را انتخاب کرده ایم.

کیوان کثیریان رئیس شورای مرکزی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران، در ادامه گفت: ما در یک بازه زمانی که از ابتدای برگزاری جشنواره بین المللی فیلم فجر آغاز شد و بعد از آن در دوره های مختلف فرم های مورد نظر برای رای را در اختیار اعضای شورا قرار دادیم و خوشخبتانه از استقبال مناسبی برخوردار بود به گونه ای که کمی بیشتر از 100 رای جمع آوری شد. البته نباید فراموش کرد که رای دادن برای انتخاب بهترین ها در این جشن کاملا اختیاری بوده و ما تنها مسئولیت یادآوری به اعضا را برای رای دادن داشتیم.

 

مجید برزگر کارگردان جشن منتقدان سینمای ایران

وی ادامه داد: در روند رای گیری و شمارش آرا سعی کردیم به قوانین آکادمی وفادار باشیم و بر همان اساس جمع بندی نهایی را انجام دهیم. خوشخبتانه آنچه که مشخص است، رای ها منطقی داده شده است. علاوه بر این مسأله تمام تلاش خود را کردیم تا جشنواره مطبوعات را از این جشن جدا کنیم تا بخش مطبوعات نیز بتواند شخصیت خود را پیدا کند. البته داوری این جشن نیز به زودی اعلام می شود.

کثیریان تاکید کرد: یکی از مشکلات ما در برگزاری این جشن، جذب سرمایه لازم برای برگزاری جشن است که البته امسال با این مشکل همراه بودیم.

رئیس شورای مرکزی انجمن منتقدان یادآور شد: یکی از مهمترین افتخارات ما در این صنف این است که هنرمندان به ما اعتماد کنند و همین مسأله سبب شده تا تمام تلاش خود را کنیم تا سلامت جوایز را حفظ کنیم.

جعفر گودرزی دبیر اجرایی هشتمین جشن انجمن منتقدان سینمای ایران نیز با بیان اینکه این جشن در روز چهارشنبه 22 مردادماه ساعت 17:30 در تالار ایوان شمس برگزار می شود، گفت: مجید برزگر کارگردانی این برنامه را برعهده دارد و همه تلاش ما این است که بتوانیم یک جشن خوب را برگزار کنیم. همچنین شهرام شکیبا به عنوان مجری در این جشن حضور دارد.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط مالی که جشن انجمن منتقدان سینما همیشه با آن مواجه است تمام تلاش خود را کردیم که زیر بار اسپانسرهایی که ما را مجبور می کنند یک سری فعالیت ها داشته باشیم، نرویم.

تهیه کننده بخش خصوصی نداریم

جواد طوسی در ادامه صحبت های گودرزی تاکید کرد: خوشبختانه با حمایت یکی از نشریات سینمایی کشور با نام فصل‌نامه «سینما و ادبیات»، بخشی از هزینه برگزاری این جشن تامین شده و ما توانستیم از رضا یزدانی برای حضور در این جشن دعوت کنیم.

سحر عصرآزاد با اشاره به اینکه زمان زیادی از برگزاری جشنواره فیلم فجر گذشته، گفت: با توجه به اینکه بسیاری از منتقدان دوست داشتند که برخی از فیلم‌های شاخص سینمای ایران در جشنواره فیلم فجر را دوباره ببینند، شرایطی را فراهم کردیم تا این فیلم‌ها در خانه سینما بعد از برگزاری جشنواره فیلم فجر دیده شوند و من فکر می کنم این برنامه توانست داوری فیلم ها را راحت تر کند.

کیوان کثیریان نیز با اشاره به اینکه برای انتخاب بهترین ها در رشته های مختلف در این جشن 2 راه حل وجود داشت، توضیح داد: اولین راه این بود که به همان جوایز قبلی جشن منتقدان سینمای ایران بسنده کنیم و راه دیگر این بود که بر آرای جمعی پرتعداد اعتماد کنیم که البته یک آزمون و خطا بود. البته من شخصا خود را در صلاحیت این نمی بینم که بتوانم به صورت حرفه ای در رابطه با صدا یا تدوین یک فیلم نظر دهم.

علی اعلایی منتقد سینما هم در ادامه صحبت های کثیریان تاکید کرد: این سومین دوره است که این جشن به صورت آکادمی برگزار می شود. طی 3 سال گذشته بخش های فنی سینمای ایران با نام بهترین دست آورد فنی مورد داوری قرار می گرفتند اما با درخواست سینماگران تصمیم گرفتیم تا رشته های بهترین فیلمبر داری، موسیقی و تدوین به صورت مجزا داوری شوند.

اعلایی در پایان گفت: پیش از این قرار بود تا جایزه بهترین تهیه کننده را به تهیه کننده بخش خصوصی بدهیم که متاسفانه سال گذشته به دلیل آن که دیگر تهیه کننده بخش خصوصی وجود نداشت، این جایزه اعلام نشد.

لینک

-------------

هشتمین جشن انجمن منتقدان سینمایی؛ 22 مرداد برگزار می‌شود

ایلنا         


بزرگداشت علیرضا داودنژاد(کارگردان سینما ایران) و ایرج صابری(منتقد پیشکسوت) در جشن انجمن منتقدان برگزار می‌شود.
نشست خبری جشن انجمن منتقدان سینمایی در سال 93 با حضور کیوان کثیریان، جواد طوسی، جعفر گودرزی و سحر عطرآزاد در خانه سینما برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، جواد طوسی با اشاره به اهمیت و جایگاه جشن انجمن منتقدان گفت: ما در انجمن منتقدان تلاش داریم تا این انجمن جایگاه و موجودیت مستقل خودش را داشته باشد.

وی ادامه داد: امسال جشن انجمن منتقدان بزرگداشت علیرضا داودنژاد(کارگردان سینما ایران) و ایرج صابری(منتقد پیشکسوت) برگزار می‌شود.

طوسی افزود: 15 بخش برای داوری درنظر گرفته شده که در 14 بخش 7 کاندیدا و در بخش فیلم سینمایی نیز 10 کاندیدا معرفی شده‌اند.

طوسی افزود: از جشن انجمن منتقدان؛ سازمان سینمایی حمایت کرده و قرار است علاوه بر اهدای جوایز؛ رضا یزدانی قطعاتی را اجرا کند.

طوسی ادامه داد: ما به دنبال این هستیم که با برگزاری این جشن صمیمیت و حسن اعتماد را در بین سینماگران و منتقدان بیشتر کنیم.

کیوان کثیریان نیز با اشاره به روند رای‌گیری گفت: برای سومین سال رای‌گیری به صورت آکادمیک انجام شد و بعد از جمع‌آوری آراء رای‌ها با کسانی که رای داده‌اند؛ چک و بررسی شد. همچنین بعد از جشنواره فیلم فجر فرم‌های داوری بین اعضای انجمن منتقدان توزیع شده بود و همچنین اعضا می‌توانستند به صورت اینترنتی رای بدهند.

وی ادامه داد: قصد داریم جشنواره مطبوعات را جدا از جشن منتقدان برگزار کنیم به همین دلیل ابتدا جشن انجمن منتقدان برگزار می‌شود و بعد جشن مطبوعات سینمایی. ضمن آنکه داوری جشن مطبوعات سینمایی در روزهایی آینده برگزار می‌شود.

کثیریان افزود: امروز سینماگران اعتمادشان به جشن انجمن منتقدان سینمایی جلب شده است.

جعفر گودرزی(دبیر اجرایی هشتمین جشن منتقدان) نیز گفت: جشن انجمن منتقدان 22 مرداد؛ چهارشنبه در ایوان شمس ساعت 18 برگزار می‌شود و مجید برزگ، کارگردانی مراسم را برعهده دارد و قرار است شهرام شکیبا نیز مجری مراسم باشد.

لینک

------------

گزارش برنا از نشست جشن انجمن منتقدین سینمای ایران؛
جشن منتقدان در انتخاب بهترین‌ها مستقل عمل می‌کند/بزرگداشت داوودنژاد و صابری در جشن منتقدان

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری برنا،نشست خبری هشتمین جشن منتقدان سینمای ایران با حضور جواد طوسی دبیر این جشن، کیوان کثیریان رئیس شورای مرکزی انجمن، جعفر گودرزی دبیر اجرایی جشن و سحر عصرآزاد روز یکشنبه 19 مردادماه در محل خانه سینما برگزار شد.

در ابتدای این نشست جواد طوسی دبیر هشتمین جشن منتقدان سینمای ایران گفت: یکی از مهمترین اهداف شورای مرکزی انجمن منتقدان، برگزاری این جشن و تداوم آن در سال های آینده است که تمام تلاش خود را می کنیم تا بتوانیم موجودیت و جایگاه این انجمن را حفظ کنیم و فکر می کنم با اعلام اسامی فیلم های برتر این تفاوت ها مشخص شود.

وی توضیح داد: این جشن می تواند با به وجود آوردن یک تجمع فصل مشترکی را ایجاد کند و تا آدم ها بتوانند بدون سوء تفاهم ها رخ به رخ هم دیالوگ برقرار کنند و این نکته ای است که ما اصرار داریم که این تجمع فرهنگی را برگزار کنیم. در هشتمین جشن انجمن منتقدان سینمای ایران طبق روال دوره های قبل، 2 بزرگداشت خواهیم داشت. اولین بزرگداشت مربوط به علیرضا داوودنژاد با توجه به حضورش در سینمای ایران، قبل و بعد از انقلاب و به خصوص فعالیت او در حوزه فیلمنامه نویسی و ساخت فیلمی چون «نازنین» است.

این منتقد سینمایی ادامه داد: دلیل برگزاری بزرگداشت ایرج صابری نیز فعالیت او به عنوان یکی از نویسندگان و منتقدان فعال در دهه 40 و 50 و حضور پررنگ او در این زمینه است. در واقع ما با این انتخاب ها سعی کردیم تا حرمت ها و جایگاه های تاریخی اهالی سینما در عرصه نقد نویسی حفظ شود.

طوسی با اشاره به جوایزی که قرار است در این دوره از جشنواره اهدا شود، گفت: 15 بخش برای اهدای جوایز در نظر گرفته شده که در بخش بهترین فیلم 10 کاندیدا را انتخاب کرده ایم.

کیوان کثیریان رئیس شورای مرکزی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران، در ادامه گفت: ما در یک بازه زمانی که از ابتدای برگزاری جشنواره بین المللی فیلم فجر آغاز شد و بعد از آن در دوره های مختلف فرم های مورد نظر برای رای را در اختیار اعضای شورا قرار دادیم و خوشخبتانه از استقبال مناسبی برخوردار بود به گونه ای که کمی بیشتر از 100 رای جمع آوری شد. البته نباید فراموش کرد که رای دادن برای انتخاب بهترین ها در این جشن کاملا اختیاری بوده و ما تنها مسئولیت یادآوری به اعضا را برای رای دادن داشتیم.

وی ادامه داد: در روند رای گیری و شمارش آرا سعی کردیم به قوانین آکادمی وفادار باشیم و بر همان اساس جمع بندی نهایی را انجام دهیم. خوشخبتانه آنچه که مشخص است، رای ها منطقی داده شده است. علاوه بر این مسأله تمام تلاش خود را کردیم تا جشنواره مطبوعات را از این جشن جدا کنیم تا بخش مطبوعات نیز بتواند شخصیت خود را پیدا کند. البته داوری این جشن نیز به زودی اعلام می شود.

کثیریان تاکید کرد: یکی از مشکلات ما در برگزاری این جشن، جذب سرمایه لازم برای برگزاری جشن است که البته امسال با این مشکل همراه بودیم.

رئیس شورای مرکزی انجمن منتقدان یادآور شد: یکی از مهمترین افتخارات ما در این صنف این است که هنرمندان به ما اعتماد کنند و همین مسأله سبب شده تا تمام تلاش خود را کنیم تا سلامت جوایز را حفظ کنیم.

جعفر گودرزی دبیر اجرایی هشتمین جشن انجمن منتقدان سینمای ایران نیز با بیان اینکه این جشن در روز چهارشنبه 22 مردادماه ساعت 17:30 در تالار ایوان شمس برگزار می شود، گفت: مجید برزگر کارگردانی این برنامه را برعهده دارد و همه تلاش ما این است که بتوانیم یک جشن خوب را برگزار کنیم. همچنین شهرام شکیبا به عنوان مجری در این جشن حضور دارد.

وی ادامه داد: با توجه به شرایط مالی که جشن انجمن منتقدان سینما همیشه با آن مواجه است تمام تلاش خود را کردیم که زیر بار اسپانسرهایی که ما را مجبور می کنند یک سری فعالیت ها داشته باشیم، نرویم.

جواد طوسی در ادامه صحبت های گودرزی تاکید کرد: خوشبختانه با حمایت یکی از نشریات سینمایی کشور با نام فصل‌نامه «سینما و ادبیات»، بخشی از هزینه برگزاری این جشن تامین شده و ما توانستیم از رضا یزدانی برای حضور در این جشن دعوت کنیم.

سحر عصرآزاد با اشاره به اینکه زمان زیادی از برگزاری جشنواره فیلم فجر گذشته، گفت: با توجه به اینکه بسیاری از منتقدان دوست داشتند که برخی از فیلم‌های شاخص سینمای ایران در جشنواره فیلم فجر را دوباره ببینند، شرایطی را فراهم کردیم تا این فیلم‌ها در خانه سینما بعد از برگزاری جشنواره فیلم فجر دیده شوند و من فکر می کنم این برنامه توانست داوری فیلم ها را راحت تر کند.

کیوان کثیریان نیز با اشاره به اینکه برای انتخاب بهترین ها در رشته های مختلف در این جشن 2 راه حل وجود داشت، توضیح داد: اولین راه این بود که به همان جوایز قبلی جشن منتقدان سینمای ایران بسنده کنیم و راه دیگر این بود که بر آرای جمعی پرتعداد اعتماد کنیم که البته یک آزمون و خطا بود. البته من شخصا خود را در صلاحیت این نمی بینم که بتوانم به صورت حرفه ای در رابطه با صدا یا تدوین یک فیلم نظر دهم.

در بخش دیگری از این نشست جعفر گودرزی، دبیر اجرایی هشتمین جشن بزرگ منتقدان درباره جزئیات این مراسم توضیح داد: جشن منتقدان روز چهارشنبه 22 مردادماه در ساعت 17 و 30 دقیقه و در ایوان شمس برگزار خواهد شد.

وی گفت: پوستر این جشن توسط مجید برزگر طراحی شده که کارگردانی مراسم را هم بر عهده دارد.

گودرزی با تأکید بر اینکه تلاش می‌شود جشن طولانی نباشد، شهرام شکیبا را به عنوان مجری مراسم معرفی کرد که در کنار او کامران ملکی هم حضور خواهد داشت.

به گزارش برنا، در بخش پایانی این نشست علی علایی درباره این که چرا جوایز جشن منتقدان محدود نمی‌شود و بخش‌های فنی هم جزو رأی‌گیری در نظر گرفته می‌شود، با اشاره به اینکه امسال سومین دوره‌ای است که جشن منتقدان به شکل آکادمیک برگزار می‌شود، توضیح داد: پیش از این برای بخش‌های فنی مانند فیلمبرداری، تدوین و صدا عنوان بهترین دستاورد فنی را در نظر می‌گرفتیم اما به دلیل اینکه از منتقدان توقع نظرسنجی فنی‌تر وجود داشت تصمیم گرفتیم که این بخش‌ها را جدا کنیم.

کثیریان هم در این باره اضافه کرد: این موضوع بیشتر به دلیل خواسته خود هنرمندان محدود می‌شود و ما تصمیم گرفتیم که به آرای یک جمع زیاد اعتماد کنیم تا نظر هنرمندان هم تأمین شود.

لینک

 ---------------

 

 

/ 0 نظر / 22 بازدید