بخشی از بازتاب های جلسات کانون فیلم انجمن / فارس- ایسنا -سینمای ما

در جلسه نقد و بررسی فیلم «کارگران مشغول کارند» عنوان شد؛

 

«کیارستمی» می‌خواست بخش‌هایی از «کارگران مشغول کارند» را بازسازی کند

 

مانی حقیقی گفت: عباس کیارستمی زمان تدوین فیلم «کارگران مشغول کارند» پیشنهاد داد که بخشی از سکانس دعوا را خودش دوباره کارگردانی ‌کند و اگر من دوست نداشتم از آن استفاده نکنم اما من مصرانه همین سکانس را دوست داشتم.

  

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، شب گذشته در شانزدهمین برنامه نمایش و نقد و بررسی فیلم کانون فیلم انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران، فیلم سینمایی «کارگران مشغول کارند» ساخته مانی حقیقی در خانه شهریاران جوان به نمایش در آمد.

بر اساس این گزارش، در این برنامه که به دلیل قطع برق با یک ساعت تاخیر برگزار شد، پس از نمایش فیلم با حضور مانی حقیقی(کارگردان)،مهناز افشار (بازیگر)، امید روحانی (بازیگر) و امیر قادری (منتقد) جلسه نقد و بررسی برگزار شد.

مانی حقیقی با اشاره به این که ایده «کارگران مشغول کارند» متعلق به عباس کیارستمی است،گفت: من طرح این فیلمنامه را از طریق پسر ایشان بهمن کیارستمی شنیدم. یک روز که در حوالی لواسان قدم می‌زدیم، بهمن گفت که این لوکیشن مناسب طرح پدرم است.

وی ادامه داد: پس از شنیدن طرح آقای کیارستمی خیلی مشتاق شدم که این طرح را بسازم اما همانطور که انتظار داشتم با مخالفت جدی وی روبرو شدم، چرا که آقای کیارستمی خودش می‌خواست این طرح را به عنوان کار بعدی‌اش بسازد. تقریبا حدود یک سال طول کشید تا با کمک بهمن توانستیم کیارستمی را متقاعد کنیم.

وی ادامه داد: این فیلمنامه با داشتن چالش‌های محدود در لوکیشنی واحد و بازیگران متعدد و محور قراردادن داستانی کاملا غیرواقعی و القای آن به عنوان واقعیت، برایم بسیار جذاب بود.

حقیقی درباره گستردگی مفهوم این فیلم گفت: قرار نیست من پاسخ روشنی برای مفاهیم نهفته در فیلم ارائه کنم اما نکته خیلی مهم این بود که وقتی طرح ابزورد و بی‌معنی قرار باشد ارائه شود ، معمولا -خصوصا در کشور ما- باید مفاهیمی به آن سنجاق شود، ولی هیچکدام این برداشت‌ها را نمی‌توان به عنوان قطعیت خاص به مخاطب ارائه داد.

این کارگردان سینما ادامه داد: من فقط فیلمی ساختم درباره یک سنگ و نه چیز دیگر. از این راه می‌توان تکثیر معنا را ضمانت کرد.اگر من درباره مفاهیمی که مد نظر داشتم چیزی نگویم، همه جور معنایی می‌توان از آن برداشت کرد. با این فیلم، این شانس را داشتم که به جاهای مختلفی در دنیا سفر کنم و آدم‌های مختلفی این فیلم را ببیند که هر کدام نسبت به آ‌ن معنی و مفهوم و عجیب‌ترین تعابیر را داشته باشند ولی هیچکدام خوشبختانه آن را اثری بی‌معنی ندانستند.

امید روحانی نیز درباره حضور خود در این فیلم گفت: من یکی از معدود کسانی هستم که این شانس را داشتم که هر وقت زندگی روزمره آزارم بدهد، دنبال فرصتی بگردم که آن را در بازی کردن و تجربه چیزهای جدید خرج کنم. تجربه اول من در فیلم میکس داریوش مهرجویی بود که نقش خودم را بازی کردم و این اولین بار است که نقشی را بازی می‌کنم که در سینما به آن بازی می‌گویند.

وی ادامه داد: اوایل اسفند ماه بود که آقای حقیقی این نقش را به من پیشنهاد کردند و حدود 17 روز فیلمبرداری آن طول کشید.روزهای فیلمبرداری لذ‌ت‌بخش‌ترین دوره زندگی همه ما بود.حرف‌های بسیار زیادی درباره مفاهیم این فیلم زده شد اما معتقدم مانی حقیقی به آن وجهی تعلق خاطر بیشتری داشت که به ما منتقل شد. در واقع در این فیلم تمام شدن روحیه زندگی در 4 پیرمرد به تصویر کشیده شد و فارغ از همه داستان‌ها وجه شخصیت‌پردازی اهمیت بیشتری داشت.

این منتقد و بازیگر سینما افزود: ما فقط می‌دانستیم که باید نقش 4 پیرمرد فنا شده و درب و داغان را بازی کنیم. کسانی که در حال اضمحلال هستند و دلشان به انداختن یک سنگ خوش است.

روحانی در ادامه این نشست افزود: بعد از سال‌ها و نزدیک به 40 سال نگارش نقد متوجه شدم که منتقدان معمولا در مورد مسائل فنی فیلم می‌نویسند. مثلا درباره تدوین درخشان یا صداگذاری خوب... اما واقعیت این است که منتقدان راجع به مراحل فنی یک فیلم بسیار کم می‌دانند و فقط پز آن را می‌دهند و کمتر منتقدی را دیده‌ام که از تدوین، صداگذاری و حتی میکس و مراحل نهایی یک فیلم چیزی بداند.

وی ادامه داد: من در طول سال‌های اخیر بسیار شاهد مشاجرات بین کارگردانان و تدوین‌گران بوده‌ام و متوجه هستم وقتی کارگردان مشتی راش را جلوی تدوین‌گر می‌گذارد، یعنی چه. یکی از فرآیندهایی که هیچ وقت آن را نمی‌فهمیدم، بازیگری بود و برای آنکه فرایند بازیگری را کشف کنم و بدانم که بازیگران از چه چیزی مایه می‌گذارند، فکر کردم که باید بازیگری را تجربه کنم.

«مهناز افشار» بازیگر فیلم «کارگران مشغول کارند» نیز گفت: قصه این فیلمنامه را خیلی دوست داشتم و برایم بسیار جالب بود که آدم‌های عجیبی در پشت صحنه این فیلم در کنار هم کار می‌کردند و همکاری با آنها تجربه بسیار خوبی بود.

وی ادامه داد: اتفاقا به نظرم اغلب این دوستان که بازیگر هم نبودند، بسیار واقعی‌تر و راحت‌تر از بازیگری که ما می‌شناسیم، ایفای نقش می‌کردند، در هر صورت از حضور در این پروژه بسیار لذت بردم.

افشار گفت: من به قسمت اعتقاد دارم و فکر می‌کنم قسمت این بود که این سنگ تا لحظه آخر نیفتد. این فیلم ایده‌های بسیار خوبی به مخاطب می‌دهد و عاملی است که همه ‌آدم‌ها را دور هم جمع می کند.

مانی حقیقی در ادامه گفت: این فیلم یکسری سوال مطرح می‌کند که تماشاگر از خودش بپرسد: چرا اینها می‌خواهند این سنگ را بیندازند؟ جذابیت تجربه این فیلم این است که قرار است چه اتفاقی برای این سنگ بیفتد. از دید کارگردانی و هدایت بازیگر به این مساله فکر کردم که شخصیت‌پردازی آدم‌ها میانسال بسیار مهم است اما نه به معنی اینکه واقعیتی است برای راهنمایی مخاطب.

وی درباره نظرات عباس کیارستمی درباره این فیلم گفت: این فیلم نسبت به طرح آقای کیارستمی بسیار متفاوت است. عباس کیارستمی در واقع وزنه بسیار بزرگی برای یک فیلم است و برای همین، اگر این طرح را هر کسی دیگر هم می‌خواست بسازد یا بایستی خودش را تبدیل به او می‌کرد -که این محال است- یا این که طرح را مال خود می‌کرد.

حقیقی گفت: من هم هر نکته مهم و محکمی را که به دلم نمی‌نشست، حذف کردم و اجازه آن را هم داشتم. چیزی که در نهایت از طرح آقای کیارستمی، مانند همان خط اصلی داستان است.

وی ادامه داد: فکر می‌کنم یکی از دلایل این که آقای کیارستمی این فیلمنامه را خودش کار نکرد، این بود که سر این قضیه که میانه داستان را چطور می‌تواند پی بگیرد، هزاران راه برایش وجود داشت و نمی‌توانست که بین این راه‌ها یکی را انتخاب کند.

وی درباره انتخاب بازیگران حرفه‌ای در کنار بازیگران غیرحرفه‌ای، افزود: من همیشه این تئوری را داشته‌ام که در فیلم آبادان هم به کمکم آمد.وقتی بازیگر حرفه‌ای و غیر حرفه‌ای در کنار هم قرار می‌گیرند، هر دو کاملا از بیخ و بن به هم می‌ریزند و هر کدام حواس‌شان هست که در مقایسه با دیگری چگونه بازی کنند. مثلا در فیلم «آبادان» خانم معتمد آریا در کنار احسان امانی قرار گرفت که این باعث می‌شد در هر دو این ترس به وجود بیاید که کدام یک بهتر از دیگری بازی می‌کنند. در واقع این شرایط یک جدال نیست بلکه نگرانی متقابل زاینده‌ای است که خیلی هم جواب می‌دهد.

کارگردان «کارگران مشغول کارند» گفت:آقای کیارستمی در زمان تدوین، دید که واقعا این فیلمنامه ساخته شد و همان‌جا بود که روی چند سکانس فیلم حساس شد و حتی پیشنهاد داد که دوباره آنها را فیلمبرداری کنیم. او اعتقاد داشت که ما در سکانس دعوای آنها در کنار مرتضی بمانیم و گفت که خودش با آتیلا پسیانی به لوکیشن می‌رود و این سکانس را کارگردانی می‌کند و اگر من دوست نداشتم از آن استفاده نمی‌کنم که من مصرانه نپذیرفتم.

حقیقی درباره حضور «مهناز افشار» در این فیلم گفت: من با دیدن فیلم «سالاد فصل» در فرصتی 30 -40 ثانیه‌ای مطمئن شدم که این نقش را باید خانم افشار بازی کند ولی مطمئن بودم که ایشان نمی‌پذیرد، چرا که ما نه پولی داشتیم و نه اینکه نقش خیلی نقش طولانی بود ولی ایشان به ما لطف کردند و امیدوارم که این اتفاق در انتخاب بازیگران سینمای ما بیشتر بیفتد.

مانی حقیقی در انتهای این جلسه گفت: در یک سنی -خصوصا در سن میانسالی- انسان متوجه می‌شود که کم کم به پایان راه نزدیک می‌شود، این است که نگران ناتوانی‌های خود است و دلش می‌خواهد هر فرصتی که دست داد،تجربه کند. به همین خاطر است که مثلا انداختن یک سنگ در او بیشتر ایجاد انگیزه می‌کند.

از دیگر حاضران در این نشست می‌توان به فریبرز عرب‌نیا،پیروز کلانتری،اسماعیل میهن‌دوست،هوشنگ‌مرادی کرمانی،شهرام مکری و جمعی از منتقدان سینما اشاره کرد.

 

 اصل مطلب - فارس

 

------

مانی حقیقی:

در «کارگران مشغول کارند» سعی کردم واقعی بودن را حفظ کنم

 

مانی حقیقی گفت: در فیلم «کارگران مشغول کارند» قصد داشتم که از هر چیزی که به فیلم حالت فرمالیستی و نمادین بدهد، پرهیز بکنم و هرآنچه که واقعی بودن آن را نشان بدهد حفظ کنم.

 

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این کارگردان سینما که شامگاه یکشنبه 10 شهریور پس از نمایش فیلم خود در کانون فیلم انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران در خانه شهریاران جوان سخن می‌گفت، ادامه داد: این فیلم درباره چهار مرد و یک سنگ است و لاغیر. ایدئولوژی ساختن

 

«کارگران مشغول کارند» برای من همین بود و برای تأویل پذیرکردن فیلم از فاکتورهایی مثل به بیراهه کشاندن تماشاگر، مینیمالیسم و امساک در دادن اطلاعات بهره گرفتم.

 

مانی حقیقی که به همراه مهناز افشار، دکتر امید روحانی بازیگران فیلم‌اش و امیر قادری منتقد در این جلسه حضور داشت، در ابتدا درباره ایده اولیه فیلم خود گفت: همان‌طور که می‌دانید ایده اولیه فیلم متعلق به عباس کیارستمی است. من از طریق بهمن کیارستمی این ایده را شنیدم و پس از مذاکرات با عباس کیارستمی از این ایده برای ساخت فیلم بهره‌بردم.

 

در بخش دیگری از این نشست امید روحانی هم درباره دلایل حضورش در فیلم گفت: من بازیگر نیستم. بدان معنا که از این طریق زندگی کنم و به آن دل ببندم. اما از معدود افرادی هستم که مرتب به آینده نگاه می‌کنم و همواره دنبال فرصتی می‌گردم که روزمرگی را بشکنم که این اتفاق 3،2 سال یک‌بار رخ می‌دهد بنابراین من جزء اولین نفراتی هستم که بدون دانستن داستان فیلم، بازی در آن را پذیرفتم.

 

او همچنین گفت: دلیل دیگر حضورم این بود که پس از نزدیک به 40 سال نقد فیلم، به این نکته پی بردم که ما منتقدان فیلم، راجع به مراحل فنی فیلم از جمله تدوین، صدابرداری و میکس و ... اطلاعات خوبی نداریم، بنابراین برای فهمیدن این فرآیند، بازی در این فیلم را قبول کردم.

 

مهناز افشار هم در سخنان کوتاهی گفت: خیلی نمی‌توانم صحبت داشته باشم و کار را خیلی دوست داشتم.

 

به گزارش ایسنا، مانی حقیقی درباره مضمون فیلمش هم گفت: تمام سعی من بر این بوده که خیلی حرف مضمونی نزنم و قصدم طرح یکسری سوال بوده و جذابیت این فیلم این بود که تماشاگر پاسخ‌هایی برای فیلم پیدا کند، در عین حال که معتقدم پاسخ‌های روشن و شفافی در این‌باره وجود ندارد.

 

حقیقی در عین حال خاطرنشان کرد: طرح عباس کیارستمی را خیلی تغییرش دادم، چون ایشان آدم بزرگی و وزنه مهمی به شمار می‌رود چون می‌خواستم طرح را متعلق به خودم کنم، هر ایده‌ای که از کار به دلم نمی‌نشست را از طرح کلی حذف کردم و فکر می‌کنم علت این‌که کیارستمی فیلم را نمی‌ساخت جزئیات متفاوتی بود که در فاصله میان شروع و پایان فیلم می‌توانست رخ بدهد، ایشان ده‌ها ایده داشت که به نظرم خیلی در آن‌ها به قطعیت نرسیده بود.

 

مانی حقیقی درباره ترکیب بازیگران حرفه‌ای و نابازیگران در فیلم گفت: یک تئوری داشتم که ترکیب بازیگران حرفه‌ای و بازیگران غیرحرفه‌ای جواب خوبی می‌دهم و اتفاقی که این‌جا می‌افتد این است که هر دو از بیخ و بن به هم می‌ریزند و این نگرانی متقابلی که سر صحنه رخ می‌دهد، بسیار زاینده است و اگر فرصت داشته باشم دوباره این‌کار را تکرار می‌کنم.

 

به گزارش ایسنا، در ادامه‌ جلسه به بحث و گفت‌وگو درباره‌ی فیلم «کارگران مشغول کارند» سپری شد.

 

 اصل مطلب - ایسنا

 

 

------

گزارش جلسه نقد و بررسی کارگران مشغول کارند

چرا کیارستمی نخواست این یکی طرح‌اش را بسازد؟

 

 

 

سینمای ما - سعید هاشمی: انجمن منتقدان هر هفته روز سه شنبه برنامه ای برای نمایش فیلم تدارک دیده که در آن فیلم هایی را اکران می کند که یا فرصت نمایش پیدا نکرده اند و یا اکران آن ها به گونه ای بوده که به خوبی و آن چنان که شایسته شان بوده دیده نشده اند. همچنین بعد از نمایش این فیلم ها جلسات نقد و بررسی با حضور منتقدان و دست اندرکاران فیلمها برگزار می شود. در همین مسیراین سه شنبه فیلم "کارگران مشغول کارند" مانی حقیقی در سالن شهریاران جوان به نمایش در آمد که با استقبال نسبتا خوبی هم رو به رو شد و بعد از نمایش فیلم هم جلسه ی نقد و بررسی آن با حضور امیر قادری و عوامل فیلم، مانی حقیقی و امید روحانی و مهناز افشار برگزار شد. اداره ی جلسه را کیوان کثیریان عضو هیئت رییسه انجمن منتقدان برعهده داشت.

در ابتدای جلسه به درخواست کثیریان هر کدام از میهمانان توضیح مختصری درباره ی فیلم دادند و بعد جلسه با پاسخ به پرسش های حضار ادامه یافت. اکثر پرسش ها از مانی حقیقی بود که به دنبال تفاوت های فیلم با ایده اصلی عباس کیارستمی می گشتند. و پرسش های متعددی هم در زمینه معنای خاص سنگ و تلاش برای پایین انداختن آن و نماد های موجود در فیلم مطرح شد که حاضران در جلسه هر کدام تاویل های خاص خود را از فیلم داشتند که مانی حقیقی ترجیح داد درباره ی این نمادها حرفی نزند تا به گفته ی او هر کس بتواند فیلم را به دلخواه خودش تفسیر کند. امیر قادری هم درباره ی علاقه ی مانی حقیقی به شخصیت های مردان میانسال در فیلم هایش صحبت کرد که این مولفه در هر سه فیلم حقیقی حضور چشم گیر و البته موفقی داشته است. امید روحانی که در این فیلم بار دیگر در زمینه ی بازیگری دست به تجربه زده است درباره نقش خودش و این که چه طور به بازی در این فیلم تمایل پیدا کرده، نکاتی را بیان کرد. مهناز افشار هم که حضور کوتاهی در این فیلم داشته، سخنانی درباره ی فیلم از دیدگاه خودش بیان کرد.

حضور در این جلسات که هر هفته به همت هیئت رییسه انجمن منتقدان برگزار می شود فرصت بسیار خوبی است تا با استفاده از حضور منتقدان و فیلمسازان نگاهی دوباره به فیلم هایی شود که اکران آن ها با بی مهری مواجه می شود.

 

 اصل مطلب- سینمای  ما

 

-------

 

مهرداد اسکویی:

تلویزیون در تمام جهان خانه‌ی سینمای مستند است

 

 

مهرداد اسکویی معتقد است: در تمام جهان، مستندهای گزارشی یکی از انواع مهم گزارش‌های تلویزیونی محسوب می‌شوند و به‌طور کلی، تلویزیون خانه فیلم‌های مستند است.

 

به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)؛ طی نشستی که بعدازظهر روز گذشته، یکشنبه سوم شهریورماه، از سوی انجمن منتقدان و نویسندگان سینما برگزار شد، فیلم‌های مستند «دماغ به سبک ایرانی» و «روزهای بی‌تقویم» از ساخته‌های مهرداد اسکویی به نمایش درآمدند و سپس با حضور کارگردان و اسماعیل میهن‌دوست (منتقد سینما)، این فیلم‌ها مورد نقد و بررسی قرار گرفت.

 

مهرداد اسکویی گفت: در مستندسازی یک اصل را همواره مدنظر دارم و آن نیز توجه به واقعیت است و دیگر آن‌که سعی دارم فیلم‌هایم را از زوایای مختلف موردنظر قرار بدهم.

 

اسکویی در ادامه افزود: احساس می‌کنم در 1 الی 2 سال گذشته برخی جشنواره‌ها سعی کرده‌اند، ارزش مستندهای اجتماعی را کم‌رنگ کنند و حال آن‌که به نظر من، ما نسلی هستیم که می‌توانیم از فضاهای اجتماعی امروز ایران، انسان دوره فعلی، اندیشه‌ها، آمال و رویاها و کابوس‌های او سندهایی را برای آینده ارایه کنیم.

 

او ادامه داد: نسل پرشور جوان به تازگی حرکتی جدی در زمینه مستند داشته‌اند و علی‌رغم تجربه کمی که دارند، می‌توانند در برخورد با کارگاه‌های مختلف فیلم‌های مستند ماندگاری را از خود بر جای گذارند.

 

او در عین حال گفت: به هیچ عنوان اعتقاد ندارم که باید تنها به مستندهای گزارشی پرداخته شود، بلکه ما به انواع مختلف مستند نیازمندیم و این از جمله نیازهای جامعه است که ما افراد و جامعه را به یکدیگر بشناسانیم و سینمای مستند می‌تواند آینه‌ای باشد که بسیاری از فضاها را به ما نشان می‌دهد.

 

 

مهرداد اسکویی در بخشی از این نشست مطرح کرد؛ همواره سعی داشته، ارتباط خود را با تماشاگر حفظ کند و در ادامه افزود: ماده اولیه ما در ساخت فیلم‌های مستند، مواجهه با واقعیت است و سعی دارم این تکه‌ها را به گونه‌ای کنار هم قراردهیم که در نهایت بتوانند یک خط روایی را دنبال کند و به همین دلیل معمولا فیلم‌نامه‌ها را به طور کامل مورد توجه قرار می‌دهم.

 

این مستندساز همچنین خاطرنشان کرد: در میان مستندهای مطرح دنیا، معمولا آن‌هایی که خط روایی غنی‌تری دارند، بیشتر مرا درگیر می‌کنند و فکر می‌کنم در سینمای مستند بسیار مهم است که فیلم واقعیت بزرگ‌تری را در پس خود داشته باشد و فکر می‌کنم فیلم‌هایی که تنها همان موضوع را بیان می‌کنند از عمر و ماندگاری کوتاه‌تری برخوردارند.

 

او در مورد تفاوت دو فیلم‌ به نمایش درآمده‌اش نیز خاطرنشان کرد: فیلم «دماغ به سبک ایرانی» رویداد محور و فیلم «روزهای بی‌تقویم» شخصیت محور است و روند کارگردانی این دو نیز بسیار متفاوت بوده است.

 

در ادامه‌ جلسه

/ 1 نظر / 4 بازدید
رها

سلاممممم خوبید؟ وبلاگ خیلی خوبی دارید. خوشحال میشم به وبلاگ من هم سری بزنید. با نظری بر (فیلمی کوتاه درباره عشق)اپم. ممنون و موفق باشید تابعدددددددددد [گل]