عملکرد انجمن منتقدان در سینماحقیقت شفاف است

گفتگوی ایلنا با بازرس انجمن درباره عملکرد شورای مرکزی انجمن در جشنواره سینما حقیقت

اسماعیل میهن‌دوست، بازرس انجمن منتقدان در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا عملکرد شورای مرکزی انجمن منتقدان را در جشنواره امسال سینما حقیقت شفاف  و اصولی ارزیابی کرد و ادامه داد: براساس تفاهمنامه‌ای که بین شورای مرکزی انجمن منتقدان و مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی امضا شده است در جشنواره سینما حقیقت امسال برگزاری جلسات نقد و بررسی و نگارش نقد فیلمهای جشنواره از طریق اعضای تشکل انجمن منتقدان که در حال حاضر فراگیرترین تشکل صنفی منتقدین است صورت می‌گیرد.
وی با بیان این مطلب که این‌ اقدام شفاف‌ و اصولی برای اولین بار انجام گرفته است، ادامه داد: در دوره های گذشته انتخاب گردانندگان و منتقدان جلسات نقد ‌وبررسی از طرق غیرشفاف، روابط شخصی و احیانا روابط باندی انجام می‌شد اما امسال از طریق تفاهم نامه شفاف بین تشکل صنفی منتقدین و مرکز گسترش  صورت گرفته  است و دستمزدی که طبق این تفاهم نامه  برای منتقدین در نظر گرفته شده به هیچ وجه به معنای "سفارشی نوشتن" نیست.
میهن دوست با اشاره به بند «و»  ماده هفتم اساسنامه انجمن منتقدان، که عنوان می کند "یکی از اهداف انجمن تلاش در جهت گسترش زمینه فعالیت حرفه‌ای و تامین شرایط و امکانات تداوم کار برای اعضا است." افزود این اقدام شورای مرکزی انجمن و مرکز گسترش و شورای مرکزی انجمن، در راستای  دفاع از حقوق صنفی اعضای انجمن منتقدان شایسته تقدیر است. وی دادن حکم کلی و ذکرعناوینی چون "منتقدان را حقوق بگیر خود نکنید" را ناصحیح دانست و ادامه داد: در دوره های قبل برای تعداد محدودی امکان حضور و نوشتن وجود داشت در صورتی‌که در جشنواره امسال این کار با  تعداد زیاد  وطیف متنوع منتقد صورت گرفته و بی انصافی است که با این‌گونه صحبت‌های غیرکارشناسی عملکرد شورا را زیر سئوال برد.
وی با بیان این مطلب که شورای مرکزی انجمن منتقدان  دستمزدی را که  برای اعضایش  در این همکاری تعریف  کرده افرادی را دچارشائبه‌ عدم استقلال منتقدین کرده است گفت: استقلال منتقد حرفه ای  نه با تعیین منبع تامین دستمزد کارش، بلکه با محتوای نوشته اش مشخص می شود. هیچ منتقد حرفه ای مجانی نقد ننوشته و جلسه بحث و بررسی برگزار نمی کند. عدم استقلال منتقد در این اقدام اخیر  آن‌جا معنا پیدا می‌کرد که شورای مرکزی یا مرکز گسترش درخواست اعمال سلیقه و نوشتن نقد مطابق با معیار و خواسته‌های خاص خود را از نویسندگان داشت؛ در صورتی که اولا هیچ دخل‌ وتصرفی  از جانب شورای مرکزی انجمن در نقدها صورت نمی‌گیرد و به احدی توصیه له یا علیه نوشتن در مورد فیلمی نمی شود و ثانیا انتخاب منتقدین، فیلمها و پرداخت دستمزد نه مستقیما از جانب مرکزگسترش بلکه  بواسطه شورای مرکزی انجمن و کمیته منتخب آن انجام می شود. استقلال منتقد آن زمان زیر سئوال می‌رود که سفارشی مطلبی را مطابق سلیقه و نظر دیگران بنویسد وگرنه هر منتقد حرفه‌ای برای امرار معاش در مقابل کاری که انجام می‌دهد دستمزد دریافت می‌کند. بازرس انجمن منتقدان ادامه داد: به گمان من  دوستانی که این اقدام شورای مرکزی انجمن و مرکز گسترش را زیر سوال می برند درک درستی از استقلال نویسنده و منتقد ندارند و همینجا اعلام می کنم خارج از جایگاه بازرس انجمن، به عنوان یک عضو ساده انجمن، اینجانب حاضر به مناظره با موضوع استقلال منتقد با این دوستان هستم.
بازرس انجمن منتقدان در خاتمه با اشاره به اینکه بازرس انجمن طبق اساسنامه بر عملکرد شورای مرکزی نظارت دارد، گفت: در صورتی‌که بر خلاف اساسنامه فعالیتی صورت گیرد قطعا برخورد و اقدام مقتضی انجام می‌گیرد.

ایلنا 10 آذر 93

/ 0 نظر / 22 بازدید