جشن منتقدان - 18

در آستانه جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمای ایران؛

 

سجادپور: منتقدان، بازوهای مشورتی سیاستگذاران سینمای کشور هستند

 

خبرگزاری فارس: منتقدان و نویسندگان سینما بازوهای مشورتی موثری برای مدیران و سیاستگذاران سینمایی هستند.

 

سید علیرضا سجادپور از مدیران فرهنگی کشور و تهیه کننده سینما در آستانه برگزاری جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمای ایران که دهم تیرماه در تالار وحدت برگزار می‌شود، با بیان این مطلب افزود: سینمای ما در حال حاضر با کمبودها و تنگناها و مشکلات وحشتناکی مواجه است که می‌توان گفت به چهار گروه فیلمسازان، مخاطبان عمومی،‌ منتقدان، نویسندگان و مدیران و مسئولان سینما مربوط می‌شود.

وی ادامه داد:‌ منتقدان در گره‌گشایی مشکلات سینمایی و زمینه‌سازی برای رشد و سازندگی و تحول در سینما نقشی حائز اهمیت دارند و باید با خودآگاهی به جایگاه ممتاز خود، تلاش‌‌های آگاهی بخش و روشنفکرانه خود را گسترش دهند.

این هنرمند و کارشناس فرهنگی جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمای ایران را مهم‌ترین فرصت برای آسیب‌شناسی سینمای ایران خواند و اضافه کرد: متاسفانه در جامعه ما بسیاری از هنرمندان و فیلمسازان «منتقد گریز» هستند در حالی که می‌توان با ایجاد مناسبات درست و تاثیرگذار و تعامل و همکاری متقابل میان هنرمندان منتقدان فضایی را فراهم آورد که شاهد تحول، رشد، بلوغ و بالندگی سینما و شاخه‌های مختلف هنری بود.

به گفته وی، با رابطه متقابل هنرمند و منتقد، حرکتی به‌وجود می‌آید که نفعش را مردم و مخاطبین خواهند برد.

سجادپور با بیان اینکه فیلمسازان باید حرفه‌ای‌تر و جدی‌تر به منتقدین نگاه کنند، یادآور شد: نباید از تاثیرات جامعه منتقدان و نویسندگان سینمایی و تحلیل‌ها و دیدگاه‌های آنها در رشد و پیشرفت سینما و تلویزیون غافل بود.

وی، جشن منتقدان و نویسندگان را همچنین فرصت مغتنمی خواند برای آسیب‌شناسی نقد و منتقد در سینمای ایران و افزود: در کشور ما‌،‌ اکنون با تعدد جشنواره‌ها و افزایش جشن‌ها مواجه هستیم اما با این احوال، جا برای جشن منتقدان باز است و این قشر به خاطر نقش مهم، جهت بخش و تاثیرگذاری که دارند اولویت دارند.

سیدعلیرضا سجادپور خطاب به فیلمسازان و سینماگران گفت‌: شایسته است فیلمسازان از دیدگاه‌ها، تحلیل‌ها و نقدها استفاده سازنده‌ و مفیدتر نمایند و منتقدگریز نباشند.

 

 =====

 

 

اسامی نامزدهای جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان اعلام شد

 

اسامی نامزدهای بخش آثار برتر بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر در جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمای ایران اعلام شد.

 

 

به گزارش روابط عمومی جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمای ایران هیات‌های داوری انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران نامزدهای بهترین آثار بیست و ششمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر را به شرح ذیل معرفی کردند.

 

* بخش سینمای مستند:

بخش مستندهای بلند: «کودک دیروز خیال» به کارگردانی دلارام کارخیزان، «‌تینار» به کارگردانی مهدی منیری و «جادوگر» به کارگردانی رضا درمیشان.

بخش مستندهای کوتاه: «روشنان» به کارگردانی محسن رمضان‌زاده، «قدرت» به‌کارگردانی مهرناز اسدی و «سیانوزه» به کارگردانی رخساره قائم‌مقامی.

 

* بخش فیلم‌های کوتاه:

«نقش» به کارگردانی شیما منفرد،‌ «در خانه ما» به کارگردانی مریم کشکولی‌نیا و «بومرنگ» به کارگردانی داریوش غریب‌زاده.

 

* بخش فیلم‌های سینمایی بلند:

 

- بهترین فیلم:

«به همین سادگی» به کارگردانی رضا میرکریمی، «فرزند خاک» به کارگردانی محمد علی باشه‌آهنگر، «تنها دوبار زندگی می‌کنیم» به کارگردانی بهنام بهزادی‌، «ریسمان باز» به کارگردانی مهرشاد کارخانی و «دیوار» به کارگردانی محمد علی طالبی.

 

- بهترین کارگردان:

رضا میرکریمی، بهنام بهزادی، محمد علی باشه آهنگر، محمد علی طالبی و مهرشاد کارخانی.

 

- بهترین فیلمنامه:

به همین سادگی، تنها دوبارزندگی می‌کنیم، فرزند خاک، دیوار و کنعان.

 

- بهترین بازیگر مرد:

رضا ناجی برای فیلم «‌آواز گنجشک‌ها» ، امین حیایی برای فیلم «شب»، علیرضا آقاخانی برای فیلم «تنها دوبار زندگی می‌کنیم»، محسن طنابنده برای فیلم «استشهادی برای خدا» و محمدرضا فروتن برای فیلم «کنعان»

 

- بهترین بازیگر زن:

مهتاب نصیرپور برای فیلم «فرزند خاک» ، هنگامه قاضیانی برای فیلم «به همین سادگی»، ‌گلشیفته فراهانی برای فیلم «دیوار»، ترانه علیدوستی برای فیلم «کنعان» و فاطمه معتمدآریا برای فیلم ‌«خواب زمستانی».

برگزیدگان این ‌آ‌ثار به‌زودی معرفی خواهند شد و از آنها در جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمای ایران قدردانی به عمل خواهد آمد.

جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمای ایران 10 تیر ماه در تالار وحدت برگزار می‌شود.

 

 

/ 0 نظر / 10 بازدید