نامه کیمیایی به برنامه «هفت» / توضیح انجمن به هفت

 سرب باید 20 سال پیش جایزه می​گرفت/ به خاطر فرهادی به جشن منتقدان رفتم
 مسعود کیمیایی با ارسال نامه​ای به برنامه هفت از حضورش در پنجمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران سخن گفت.

به گزارش خبرآنلاین، پس از پخش آیتم رویداد​های هفته در برنامه «هفت» یکی از عوامل پشت صحنه این برنامه با حضور در جلو دوربین نامه​ای را به فریدون جیرانی داد که مسعود کیمیایی کارگردان سینما نویسنده آن بود.

کیمیایی در این نامه خطاب به جیرانی مجری برنامه هفت نوشته بود که اگر با بیماری تلخم در جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی شرکت کردم فقط به خاطر این بود که جایزه اصغر فرهادی را قرار بود من به او بدهم.

 او افزوده بود که به خاطر پاکی و صداقت اصغر فرهادی و رفاقتی که در بیمارستان و در چشم​های او دیدیم به این مراسم رفتم.

کیمیایی در مورد تقدیر از فیلم سرب در این مراسم هم نوشته بود که در مورد فیلم سرب و جایزه​اش سکوت کردم و معتقدم که این فیلم باید 20 سال پیش جایزه می گرفت، اما این فیلم هم مثل سایر فیلم​هایم قربانی دسیسه چینی شد.
لینک

-----------

منتقدان سینمایی جواب نامه کیمیایی را دادند

قرائت نامه مسعود کیمیایی در برنامه جمعه شب «هفت» از سوی جیرانی با پاسخ منتقدان سینمایی مواجه شد.

به گزارش خبرآنلاین، کیوان کثیریان دبیر پنجمین جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی و علی علایی رئیس انجمن با ارسال نامه​ای به برنامه «هفت» جواب نامه کیمیایی را دادند.

کیمیایی در نامه​اش دلیل حضور در جشن منتقدان را دادن جایزه به اصغر فرهادی اعلام کرده و نوشته بود که فیلم سرب باید 20 سال پیش جایزه می​گرفت.

در نامه دبیر جشن و رئیس انجمن  با اشاره به این موضوع که حضور آقای کیمیایی در جشن پنجم منتقدان - به هر دلیل که آمده باشند- برای ما مغتنم است. آمده است:«ایشان همواره یکی از محترم​ترین سینماگران نزد منتقدان بوده و هستند.  در سال 68 که سرب اکران شد، چیزی به نام انجمن منتقدان وجود نداشت و توقع آقای کیمیایی بیشتر متوجه منتقدان قدیمی​تر از ماست.
در 5 ساله گذشته، سه بار در جشن​های اول، دوم و پنجم از آقای کیمیایی تقدیر شده و شائبه هرگونه سوء نیت و دسیسه از سوی ما منتفی است و برعکس جز حسن نیت مطلق از آن برداشت نمی​شود.
ما یکی از وظایف خود را تجلیل از تاریخ سینما می​دانیم و تقدیر از «سرب» هم در همین مسیر بود. حضور آقای کیمیایی در جشن منتقدان، به رغم غیبت «جرم» در میان نامزدهای داوران منتقد، نشانگر بزرگ منشی و نگاه حرفه​ای ایشان است و گویای این​که نه ایشان مشکلی با منتقدان دارند و نه منتقدان با ایشان. مجددا از ایشان سپاسگزاریم.»

لینک

----------

روایت مهر از هفت

... دقایقی از آغاز برنامه "هفت" نگذشته بود که نامه مسعود کیمیایی به انجمن منتقدان توسط فریدون جیرانی خوانده شد، کیمیایی در این نامه عنوان کرده بود به خاطر علاقه‌اش به اصغر فرهادی به جشن رفته است. فیلم "سرب" او که در پنجمین جشن منتقدان تقدیر شد اما کیمیایی در نامه‌اش نوشته بود که "سرب" باید 22 سال قبل تقدیر می‌شد و بی‌توجهی انجمن منتقدان به "جرم" را این گونه پاسخ داد.

البته انجمن منتقدان هم نامه کیمیایی را بی‌پاسخ نگذاشتند، آنها هم سعی کردند با تاکید به استقلال حرفه‌ای‌شان، ارادت خود را به مسعود کیمیایی و فیلم‌هایش نشان بدهند... 

/ 1 نظر / 18 بازدید
پارسه

متاسفانه ما زمانی قدر بهترین هایمان را می دانیم که رفته اند باز جای شکرش باقیست که بعد از 20 رسال به آقای کیمیایی جایزه اش را دادند!