گزارش فارس مهر و ایسنا از نشست رسانه‌ای دومین جشن منتقدان

اهدای 60 جایزه به سینمای ایران در دومین جشن منتقدان سینمایی

  در دومین جشن نویسندگان و منتقدان سینمای ایران، 60 در بخش‌های مختلف اهدا می‌شود.

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، نشست رسانه‌ای دومین جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی ایران با حضور سعید مستغاثی (رئیس انجمن)، محمد خزایی (دبیر جشن) و کامران ملکی برگزار شد.

بنا بر این گزارش، در ابتدای این نشست سعید مستغاثی با بیان اینکه شبهاتی وجود دارد که نقد را در تقابل با پروسه تولید فیلم قرار می‌دهد، گفت: همیشه این شبهه وجود داشته که نقد تأثیر منفی در تولید و توزیع فیلم دارد و این تصور بوده که منتقد در برج عاج می‌نشیند و فیلمی را می‌کوبد و سلایق خود را اعمال می‌کند.

وی ادامه داد: اما تجربه ثابت کرده است که در تمامی دنیا منتقدین در تعامل پویا و دینامیکی با پروسه تولید و توزیع بوده‌اند و منتقدان بسیاری به عنوان مشاور و ارائه کننده راهکار به کمپانی‌های بزرگ جهانی کمک می‌کنند.

رئیس انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران افزود: منتقدان همیشه به صورت غیر رسمی مشاوره‌هایی به اهالی سینما می‌دهند و ما شاهد این بوده‌ایم که فیلمسازانی هم توسط مطبوعاتی‌ها بالا آمده‌اند و پیشرفت کرده‌اند و این امر انکارناپذیر است.

این منتقد سینما گفت:اگر تریبون مطبوعات نبود این فیلمسازان چگونه می‌توانستند حرفشان را بزنند؟ منتقدان به عنوان آنالیزور آنچنان که در فوتبال نیز می‌بینیم،می‌توانند عمل کنند و راهگشا باشند.

این منتقد سینما در ادامه این نشست افزود: جشن انجمن منتقدان و نویسندگان فتح بابی است در زمینه تعامل منتقدان با بدنه سینما و سینماگران، تا سینمایی در خور و شایسته سرزمین ایران داشته باشیم.

وی با اشاره به همزمانی برگزاری جشن انجمن منتقدین با سی و امین سالگرد انقلاب اسلامی گفت: این جشن در آستانه سی و امین سال انقلاب و با نگاهی به سی سال سینمای نوین ایران برگزار می‌شود و همه ژانرها و حرفه‌های سینما نیز در این برنامه دیده و از زیر نگاه منتقدان دور نمی‌مانند.

محمد خزایی دبیر نخستین جشن نویسندگان و منتقدان سینمای ایران خبر از برگزاری این جشن به مدت سه روز و با مجاورت با روز قلم داد و گفت: این جشن یکی از بزرگترین اجتماعات و گردهمایی‌های اهالی مطبوعات خواهد بود که به دلیل اهمیت و اهتمام به جایگاه نقد و منتقد در سینما به تقویت فرهنگ نقد‌پذیری در جامعه و بستر سازی برای توجه بیشتر به رویکردهای تحلیلی در فعالیت‌های فرهنگی سینمایی و جدی‌تر دیده شدن ارزش‌ها، ظرفیت‌ها و کارکردهای نقد و نوشتار سینمایی، امسال توجه و نگاه ویژه‌ای به آن صورت گرفته است.

وی به تشریح برنامه‌های این جشن پرداخت و گفت: این جشن به مدت سه روز و در روزهای نهم، دهم و یازدهم تیرماه برگزار می‌شود. روز نخست در قالب برگذاری گردهمایی و سمینار با موضوع تأثیر نقد و نوشتار در سینمای ایران با حضور فریدون جیرانی، رسول صدرعاملی، منوچهر محمدی، شهرام جعفری نژاد و سعید مستغاثی برپا می‌شود.

خزایی درباره برنامه های دو روز دیگر این جشن گفت: در روز دوم مراسم جشن انجمن ساعت 20:30 در تالار وحدت برگزار می‌ شود و روز یازدهم که آخرین روز جشن خواهد بود. فیلم برگزیده جشنواره فجر از نگاه منتقدان به نمایش در می‌آید که همراه با جلسه نقد و بررسی خواهد بود.

این منتقد سینما در ادامه افزود: تجلیل از برگزیدگان جشنواره فیلم فجر در مراسم جشن منتقدان انجام خواهد شد، ضمن اینکه با توجه به سی و امین سالگرد انقلاب اسلامی از 30 چهره برتر سینمای پس از انقلاب تقدیر به عمل می‌آید.

وی افزود: ما برای انتخاب این 30 چهره یک آکادمی تشکیل دادیم و برای تمامی اعضای انجمن فرم‌هایی ارسال کردیم که در این بین 93 درصد از فر‌م‌ها مرجوعی بود. نتیجه حاصل شده انتخاب 5 بازیگر، 3 فیلمنامه نویس ، 3 تهیه کننده و 6 کارگردان است.

بنا بر این گزارش، در نشست رسانه‌ای جشن انجمن منتقدان و نویسندگان دبیر جشن گفت: قرار است از دو منتقد سینما زاون قوکاسیان و طهماسب صلح‌جو قدردانی به عمل آید، ضمن اینکه از رؤسای انجمن منتقدان در سال‌های گذشته نیز قدردانی به عمل خواهد آمد.

این منتقد سینما با بیان جزییات دیگری از نخستین جشن انجمن منتقدان و سینماگران گفت: وله‌های تصویری سی سال سینمای پس از انقلاب به کارگردانی مهدی کرم‌پور بخش دیگری از برنامه‌های مراسم جشن است. محسن شاه ابراهیمی طراحی صحنه این مراسم را به عهده دارد و محمد سلوکی و کامران ملکی مجریان این برنامه خواهند بود.

خزایی درباره همکاری‌هایی که برای برگزاری این جشن صورت گرفته گفت: این جشن با همکاری خانه سینما، انجمن سینمای جوانان ایران، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مرکز اینترنت تهران و فرش شفقی تبریز برگزار می‌شود.

وی از قدردانی از چهار نشریه تخصصی سینما خبر داد و گفت: ما قصد داشتیم به مسئله نقد و نوشتار نیز بپردازیم و هیأت داوری تشکیل دهیم تا منتقدان آثار خود را به رقابت بگذارند. ولی این امر میسر نشد و امیدوارم در سال‌های آینده این اتفاق بیافتد. اما چهار نشریه را انتخاب کردیم که از آنها قدردانی به عمل خواهد آمد.

خزایی همچنین افزود: اولین دائرةالمعارف منتقدان و نویسندگان سینمای ایران در حال تألیف است که منوچهر اکبرلو کار گردآوری و نگارش آن را بر عهده دارد. امیدوار بودیم این کتاب همزمان با جشن آماده شود ولی میسر نشد و احتمالا در جشنواره فیلم فجر آماده خواهد بود.

وی همچنین گفت:‌در جشن انجمن منتقدان 60 جایزه شامل 17 جایزه برگزیدگان جشنواره فیلم فجر، 30جایزه سی سال سینمای ایران، 4جایزه نشریه تخصصی سینمایی، 2جایزه بزرگداشت و 5جایزه مدیران اسبق انجمن منتقدان اهدا خواهد شد.

سعید مستغاثی نیز در انتهای این مراسم با بیان سخنانی درباره کارکرد صنفی انجمن منتقدان گفت: انجمن ما ابتدا انجمنی است صنفی و در قدم دوم به مسائل فرهنگی می پردازد ما فعالیت‌هایی در زمینه تأمین مسکن اعضا کرده‌ایم و در پی ایجاد تعاملات با دیگر اصناف خانه سینما هستیم.

وی همچنین درباره جذب وبلاگ‌نویسان به این انجمن گفت:‌انجمن در حال جذب دوستان وبلاگ نویسی است که به طرح مباحث سینمایی می‌پردازند ما وبلاگی در پرشین بلاگ داریم که لینک تمام دوستان منتقد در آن وجود دارد. این نوعی گردهمایی و حلقه دوستان وبلاگ‌نویسان خواهد بود.

مستغاثی درباره استقرار انجمن منتقدان در خانه سینمای شماره دو گفت: با تعاملاتی که با مدیرعامل خانه سینما داشتیم قول مساعد گرفتیم که محلی در خانه سینما شماره دو به انجمن منتقدان سینمایی تعلق بگیرد.

 

====

دایرةالمعارف، وبلاگ و مسکن منتقدان، مکان انجمن در «خانه سینما»ی2

برنامه‌های رفاهی و صنفی «انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی» اعلام شد

رئیس انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی از برنامه‌های رفاهی وصنفی جدید انجمن برای اعضای خود خبر داد.

به گزارش خبرنگار سینمایی فارس، در نشست امروز جشن سینما، سعید مستغاثی رئیس انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی گفت: انجمن منتقدان در زمینه مسکن اعضای خود، در حال انجام فعالیت است.

وی گفت: ما در انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی برای حضور وبلاگ‌نویسان نیز برنامه داریم. انجمن در پرشین بلاگ یک وبلاگ دارد که همکاران زیادی لینک وبلاگ خود را در آن گذاشته‌اند. سایت انجمن نیز به نشانی www.isfcw.ir به تازگی راه‌اندازی شده است.ما در حال جذب دوستان وبلاگ نویسی هستیم که به طرح مباحث سینمایی می‌پردازند و این نوعی گردهمایی و حلقه دوستان وبلاگ‌نویسان خواهد بود.

مستغاثی گفت: در ساختمان شماره دوی خانه سینما که عصر امروز افتتاح می‌شود، صحبت‌هایی انجام شده تا یکی از اتاق‌های این ساختمان به انجمن منتقدان داده شود و ما برای حضور مراجعین در خانه سینما محل مشخصی داشته باشیم.

وی گفت: کانون فیلم انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی نیز به همت کیوان کثیریان هر شنبه نمایش فیلم برگزار می‌کند.

در این نشست «محمد خزایی هم گفت: اولین دائرةالمعارف منتقدان و نویسندگان سینمای ایران در حال تألیف است که منوچهر اکبرلو کار گردآوری و نگارش آن را بر عهده دارد. امیدوار بودیم این کتاب همزمان با جشن آماده شود ولی میسر نشد و احتمالا در جشنواره بیست و هفتم فیلم فجر آماده خواهد بود.

 

 =====

نخستین دایرةالمعارف منتقدان سینمایی ایران منتشر می‌شود

 

دبیر دومین جشن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران از برگزاری این مراسم در مدت سه روز و انتشار نخستین دایرةالمعارف منتقدان سینما تا پیش از جشنواره فیلم فجر خبر داد.

به گزارش  مهر، نشست خبری جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران صبح امروز دوشنبه سوم تیرماه با حضور سعید مستغاثی رئیس انجمن، محمد خزاعی دبیر جشن، کامران ملکی و نمایندگان رسانه‌های گروهی در خانه سینما برگزار شد.

 

در ابتدای این نشست مستغاثی رئیس انجمن منتقدان و نویسندگان سینما درباره شبهات موجود حوزه نقد و جایگاه منتقد در سینمای ایران گفت: همیشه برخی دوستان در حوزه سینما نقد را در تقابل با توسعه می‌بینند و فکر می‌کنند منتقد فردی است که همیشه در برج عاج نشسته و قصد کوبیدن فیلم را دارد. این نگاه در هیچ جای دنیا وجود ندارد.

 

وی افزود: حرفه نقد در یک تعامل پویا در پروسه تولید و توزیع فیلم فعالیت می‌کند. در کمپانی‌های معروف دنیا منتقدان به عنوان مشاور کنار فیلمسازان کار می‌کنند. اما در سینمای ایران به این موضوع به طور رسمی نگاه نمی‌شود. بسیاری از فیلمسازان بعد از انقلاب توسط مطالب منتقدین و همین مطبوعات بالا آمدند و پیشرفت کردند. منتقد در این بین می‌تواند ماند آنالیزرو باشد.

 

مستغاثی ادامه داد: البته رسیدن به این جایگاه در سینمای ایران آرمانی اما قابل دسترس است. برگزاری جشن در دوره جدید انجمن فتج بابی برای رسیدن به این جایگاه است. ما به مناسبت سی‌امین سالگرد انقلاب و چهاردهمین سال تاسیس انجمن منتقدان نگاهی به 30 سال سینمای نوین ایران داریم و تمام ژانرها و حرفه‌ها در این نگاه مورد توجه قرار گرفته‌اند.

 

خزاعی هم در ادامه این نشست درباره زمان برگزاری جشن منتقدان گفت: 14 تیرماه در تقویم روز قلم اعلام شده و به همین دلیل ما روز 10 تیرماه را برای برپایی این مراسم انتخاب کردیم. دو سال قبل اولین دوره این جشن توسط اعضاء قبلی انجمن برگزار شد که البته این مراسم پایه‌گذار جشن ما خواهد بود.

 

وی افزود: روز نهم سیمنار تاثیر نقد در سینمای ایران با حضور فریدون جیرانی، رسول صدرعاملی، منوچهر محمدی، شهرام جعفری‌نژاد و سعید مستغاثی ساعت 18 در خانه سینما و 10 تیرماه جشن انجمن ساعت 20:30 در تالار وحدت برگزار خواهد شد. روز 11 تیر نیز فیلم برگزیده جشنواره فجر از نگاه منتقدان در خانه سینما به نمایش درمی‌آید.

 

دبیر جشن منتقدان و نویسندگان سینمای ایران درباره حمایت‌های مالی از این مراسم گفت: این جشن با حمایت خانه سینما، انجمن سینمای جوان، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، مرکز اینترنت تهران و فرش شفقی تبریز برگزار می‌شود. همچنین در این جشن از چهار نشریه برتر تقدیر خواهد شد.

 

خزاعی در ادامه درباره داوری مطالب اعضاء انجمن منتقدان و نویسندگان سینما افزود: ما امسال قصد داشتیم مطالب اعضاء انجمن را پس از یک فراخوان مورد داوری قرار دهیم که متاسفانه به دلیل نبود زمان کافی این امر میسر نشد. امیدوارم از سال بعد این موضوع پیگیری شود.

 

مستغاثی نیز گفت: انجمن منتقدان در زمینه مسکن فعالیت‌هایی دارد و امیدواریم بحث داوری مطالب اعضا همین امسال پیگیری شود. ما در انجمن برای حضور وبلاگنویسان نیز برنامه داریم. انجمن در پرشین بلاگ یک وبلاگ دارد که همکاران زیادی لینک وبلاگ خود را در آن گذاشته‌اند. سایت انجمن نیز به نشانی www.isfcw.ir به تازگی راه‌اندازی شده است.

 

وی با اشاره به برنامه‌های دیگر انجمن عنوان کرد: سالن شماره دو خانه سینما امروز افتتاح می‌شود و پیرو صحبت‌هایی که انجام شده قرار است یکی از اتاق‌های این ساختمان به انجمن منتقدان داده شود تا ما محل دائمی برای حضور مراجعین در خانه سینما داشته باشیم. کانون فیلم انجمن نیز به همت کیوان کثیریان هر شنبه نمایش فیلم برگزار می‌کند.

 

خزاعی درباره چاپ اولین دایرةالمعارف منتقدان و نویسندگان سینما گفت: این دایرةالمعارف به همت منوچهر اکبرلو تالیف خواهد شد و ما سعی داشتیم این کتاب همزمان با جشن انجمن منتقدان و نویسندگان به چاپ برسد که متاسفانه میسر نشد و امیدواریم تا جشنواره فیلم فجر چاپ شود. همچنین رئیس فیپرشی از برگزاری جشن ابراز خرسندی و پیام خود را به جشن ارسال می‌کند.

 

 

 =====

 

 

برنامه‌های‌ انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی برای جشن دهم تیر ماه تشریح شد

 

 

جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی با نکوداشت طهماسب صلح‌جو و زاون قوکاسیان به عنوان دو چهره‌ی پیشکسوت در حوزه‌ی نقد و نوشتار سینمایی برگزار می‌شود.

 

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، محمد خزاعی دبیر این جشن که صبح امروز ـ سوم تیر ماه ـ در محل خانه‌ی سینما و در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت برگزاری این جشن را یکی از بزرگ‌ترین اجتماعات خانواده‌ی سینمای ایران دانست.

 

وی در تشریح اهداف برگزاری این جشن گفت: تلاش می‌کنیم جایگاه منتقدان و نویسندگان را هرچه بیشتر تثبیت ببخشیم. ضمن این‌که بسترسازی برای تعامل میان منتقدان با دیگر اصناف و همین‌طور گسترش فرهنگ نقدپذیری، تقویت جایگاه نقد و نوشتار سینمایی و پاسداشت فعالان اهل قلم از مهم‌ترین اهداف ماست.

 

به گفته‌ی او این جشن طی روزهای نهم، دهم و یازدهم تیرماه و با برگزاری برنامه‌های گوناگونی برپا می‌شود که در روز نهم گردهمایی منتقدان و هنرمندان با موضوع تأثیر نقد و نوشتار بر سینما و با حضور فریدون جیرانی، رسول صدرعاملی، سعید مستغاثی، محمدعلی جعفری‌نژاد و ... برگزار می‌شود.

 

روز دهم تیرماه نیز مراسم جشن در تالار وحدت برگزار خواهد شد و نمایش و تحلیل فیلم برگزیده‌ی انجمن از میان آثار بیست‌وششمین جشنواره‌ی فیلم فجر برنامه‌ی ویژه‌ی روز یازدهم تیرماه خواهد بود که در خانه‌ی سینما برگزار می‌شود.

 

خزاعی با اشاره به هم‌زمانی برگزاری این مراسم با سی‌امین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی یادآور شد: در این مراسم از 30 چهره‌ی برتر سینمای ایران از نگاه منتقدان تقدیر می‌کنیم که بر همین اساس پنج‌ بازیگر، سه فیلم‌نامه‌نویس، سه تهیه‌کننده، شش کارگردان و سه فیلم برگزیده مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

 

او سپس از گردآوری نخستین دایره‌المعارف منتقدان سینمایی خبر داد و گفت: این دایره‌المعارف توسط منوچهر اکبرلو درحال تألیف است که قصد داشتیم هم‌زمان با برگزاری جشن آن را منتشر کنیم؛ اما به دلیل پاره‌ای از محدودیت‌ها امیدواریم بتوانیم آن را همزمان با برگزاری جشنواره‌ی فجر در دسترس علاقه‌مندان قرار دهیم.

 

به گفته‌ی خزاعی اجرای قطعات موسیقی توسط شهرام ناظری، تقدیر از روسای دوره‌های قبلی انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی، پخش کلیپ سی‌سال سینمای ایران به کارگردانی مهدی کرم‌پور از دیگر برنامه‌های این مراسم خواهد بود که مسوولیت اجرای آن برعهده‌ی کامران ملکی و محمد سلوکی است و طراحی صحنه‌ی آن را محسن شاه‌ابراهیمی انجام داده است.

 

محمد خزاعی با اظهار تأسف از محدودیت‌های مالی برای برگزاری این مراسم توضیح داد: عده‌ای از دوستان معتقد بودند که این جشن جنبه‌ی دولتی دارد، درحالی‌که ما تمام تلاش‌مان را کردیم که تنها با استفاده از ارتباطات شخصی و با بهره‌گیری از حمایت‌های اسپانسرهای خصوصی بودجه‌ی برگزاری مراسم را جذب کنیم و اکنون این حرف و حدیث‌ها برای ما آزاردهنده است.

 

وی یادآوری کرد: این جشن با همکاری خانه‌ی سینما، انجمن سینمای جوانان ایران، مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، فرش شفقی تبریز برگزار می‌شود که این اسپانسرها بیشتر حمایت‌های معنوی از برگزاری این مراسم انجام می‌دهند.

 

خزاعی در ادامه با اشاره به تقدیر از چهار نشریه‌ی تخصصی سینما در این جشن گفت: علاقه‌مند بودیم بخش داوری نقد و نوشتار هم داشته باشیم که متأسفانه امسال نتوانستیم چنین کنیم اما امیدواریم سال‌های آینده این بخش هم در جشن ما جایی ویژه‌ی خود داشته باشد.

 

به گزارش ایسنا، در ادامه‌ی این نشست سعید مستغاثی – رییس انجمن منتتقدان و نویسندگان سینمایی با ارایه‌ی توضیحاتی درباره‌ی انجمن منتقدان تصریح کرد: همیشه این شبهه وجود داشته که نگارش نقدهای سینمایی چه تأثیری بر پیشرفت سینما دارد و برخی از سینماگران نقد را در تقابل با سینما می‌دانند، درحالی‌که نقد و نوشتار سینمایی در تعامل بسیار پویا و دینامیک می‌تواند باعث پیشرفت هرچه بیشتر سینما شود و نقش واسطه‌ی میان مردم و سینماگر را به خوبی ایفا کند.

 

وی ادامه داد: منتقدان در بسیاری از نقاط دنیا به عنوان مشاوران در کنار هنرمندان حضور دارند، اما این موضوع در کشور ما هرگز جنبه‌ی رسمی نداشته است، به همین دلیل انجمن در دوره‌ی جدید فعالیت‌های خود تلاش می‌کند این تعامل را با بدنه‌ی سینمای ایران برقرار کند و برگزاری این جشن نیز یکی از راه‌های رسیدن به این تعامل است.

 

به گفته‌ی او انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی در وهله‌ی نخست یک نهاد صنفی است و پرداختن به مسایل فرهنگی در درجه‌ی دوم فعالیت‌های این نهاد قرار می‌گیرد.

 

وی در پایان صحبت‌های خود اظهار امیدواری کرد: با توجه به گسترش فضای مجازی و روابط فرهنگی بخش وبلا‌گ‌نویسی در انجمن بیش از پیش مورد توجه قرار بگیرد و وبلاگ‌نویس‌ها بتوانند جذب این انجمن بشوند.

 

در پایان این نشست کامران ملکی عضو هیات مدیره‌ی خانه سینما از راه‌اندازی سایت انجمن منتقدان و نویسندگان به نشانی اینترنتی www.isfcw.ir خبر داد و گفت: از طریق این سایت اخبار به راحتی در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

 

/ 0 نظر / 9 بازدید