جشن منتقدان - 16 - شورجه - رییسیان - طالبی نژاد

 

 

در آستانه جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمای ایران؛

 

جمال شورجه: نقد و نوشتار سینمایی همواره موجب اعتلای سینما شده است

 

نقد و نوشتار نقادانه، همواره موجب ترقی و اعتلای هنرمندان و فیلمسازان و سینماگران کشور شده است.

 

 

به گزارش روابط عمومی جشن منتقدان، جمال شورجه کارگردان سینما و تلویزیون در آستانه برگزاری جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینما با بیان این مطلب افزود: اساسا مجموعه‌های هنری و وجوه مختلف و فعالیت‌های سینمایی نیازمند نقد و نقادی و تجربه و تحلیل هستند و در این میان، سینما به دلیل ابعاد گوناگونی که دارد همواره محتاج قابلیت‌های نقد است.

وی ادامه داد: تجربه نشان داده است که همیشه نقد باعث رشد، تعالی و ترقی شاخه‌های مختلف هنری بوده و هر چه نقد و نوشتار، عمیق‌تر، وسیع‌تر، پردامنه‌تر، مستمرتر و کم واسطه‌تر باشد می‌تواند باعث پویایی شاخه‌های هنری و زمینه ساز بالندگی، بلوغ و رشد و اعتلای سینمایی شود.

این کارگردان سینما با اشاره به فرم‌گرایی در نقدهای سینمایی عنوان کرد: شایسته است منتقدان و نویسندگان سینمایی با فراگیری و جامعیت به ارزیابی فیلم‌ها بپردازند و محتوا و در رویکردشان مفغول نماند.

وی اظهار داشت: منتقدان در سینمای ایران با توجه به پیشینه فرهنگی که وجود دارد همواره باعث پیشرفت و بالندگی بوده‌اند اگر چه بعضا دیده یا شنیده می‌شود که برخی مغرضانه و ناعادلانه و سفارشی می‌نویسند، اما نمی‌توان رشد نقد و نوشتار در سینما و تاثیرات و کارکردهای ارزشمند آن را نادیده گرفت.

شورجه برگزاری جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمای ایران را که دهم تیرماه در تالار وحدت برگزار می‌شود مکمل تمام فعالیت‌ها و تلاش‌های سالانه جامعه منتقدان و نویسندگان سینمایی خواند و خاطرنشان ساخت: این جشن، ضمن اینکه فرصتی برای ارزیابی تولیدات و محصولات سالانه نقدهای سینمایی است و زمینه مناسبی است تا عملکرد این طیف از فعالان عرصه فرهنگ و سینما مورد آسیب‌شناسی قرار گیرد، به گفته وی جشن منتقدان و نویسندگان می‌تواند راهگشا، پالایش دهنده و ویرایشگر زمینه و افق نقد در سینمای ایران باشد و ظرفیت‌های نوینی را با هدف ارتقای جایگاه نقد و منتقد، تعاملات عمیق‌تر و آگاهانه‌تر این قشر با فیلمسازان و هنرمندان و دیگر فعالان سینمایی کشف و شناسایی نماید.

از دیدگاه این هنرمند جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمای ایران می‌تواند در بازشناسی ارزش‌ها و قابلیت‌ها نقد و نقادی در سینمای ایران موثر باشد و هم می‌تواند بر قاطبه سینمای ایران و سایر سنوف سینمایی تاثیرات ملموس و جهت بخش بگذارد.

شورجه با بیان اینکه منتقدان و نویسندگان سینمای ایران با نقدهای آگاهانه‌تر، روشن‌تر، شفاف‌تر و عادلانه‌تر باعث تضمین رشد و اعتلای سینمای ایران می‌شوند، افزود: نقادی در کشور ما بعضا مشاهده می‌شود دچار نگاه‌های جناحی، سیاسی و ملاحظات دوستانه و رفیق بازی می‌شود و در این نوع نگاه مزدورانه نه تنها سینماگر و سینمای ایران را منحط می‌کند بلکه برای نقد و جامعه منتقدان هم آفت و آسیب است، البته باید اذعان بکنیم این حباب‌ها در جریان کلان نقد سیمای ایران جایی ندارند و نخواهند داشت.

 

 ===

 

در راه دومین جشن منتقدان سینما؛

 

رئیسیان: داد‌وستد به محافظه‌کاری نقد در سینمای ایران می‌انجامد

 

 رئیس کانون کارگردانان خانه سینما گفت: داد و ستد به شکل آشکار و پنهان است باعث محافظه‌کاری نقد و نقادی در سینمای ایران می‌شود.

  

 

به گزارش روابط عمومی جشن منتقدان، علیرضا رئیسیان در آستانه برگزاری جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمای ایران با بیان این مطلب افزود:نقد نویسی بازتولید جریان هنری است ولی در حال حاضر شکل ژورنالیستی به خود گرفته و به نظر می‌رسد که برخی نقدنویسی را با ابراز احساسات و عشق نسبت به فیلم اشتباه گرفتند.

وی با بیان این که منتقدی چون «هوشنگ‌کاووسی» به مبارزه با ابتذال در سینمای قبل از انقلاب پرداخت، گفت: وجود چنین منتقدانی در جریان نقدنویسی، بر فیلمسازان حرفه‌ای در کشور موثر خواهد بود ضمن این که برخلاف گذشته، منتقدان جریان‌ساز نبوده‌اند و بعد از انقلاب هیچ فیلمساز ایرانی توسط منتقدان کشف نشده است.

رئیسیان با بیان اینکه فضای نقد در جشنواره‌های بین‌المللی فیلم فجر بسیار منفی بوده است، اظهار داشت: در فضای آشفته و منفی استعدادها گم می‌شوند.

وی گفت: اکثر نقدهایی که می‌بینیم، ترجمه‌ای از نمونه‌های خارجی خود است و از سویی جریان نقد نویسی در سینمای ایران به سمت ژورنالیسم پیش می‌رود که مهمترین ویژگی آن داد و ستد به شکل آشکار و پنهان است و این باعث محافظه‌کاری نقد و نقادی در سینمای ایران می‌شود که شاید عمده‌ترین دلیلش محسوب نشدن نقدنویسی به عنوان یک حرفه‌ باشد.

رئیس کانون کارگردانان خانه سینما معتقد است: منتقدان و نویسندگان سینمایی باید با آگاهی و دانش فنی به تحلیل کلیت فیلم بپردازند و صرفا بر اساس محتوا، آثار را تحلیل نکنند.

  

 ===

  

در واکنش به اظهارنظر رئیس کانون کارگردانان سینما؛

 

طالبی‌نژاد: پس از انقلاب، فیلمسازان زیادی توسط منتقدین کشف شده‌اند

 فیلمسازان زیادی توسط منتقدان کشف شده‌اند و نمی‌توانیم به صورت مطلق بگوییم که پس از انقلاب فیلمسازی توسط منتقدان کشف نشده است.          

 

به گزارش روابط عمومی جشن منتقدان، احمد طالبی‌نژاد در آستانه برگزاری جشن بزرگ منتقدان و نویسندگان سینمای ایران با بیان این مطلب افزود: فیلمساز صاحب سبکی مثل ابراهیم حاتمی کیا کشف منتقدین بود و اولین فیلمش (هویت) توسط منتقدین کشف شد.

وی ادامه داد: در مورد فیلمسازان دیگر هم این اتفاق افتاده است. مثلا همین سال گذشته منتقدین مجموعا از بهنام بهزادی با اولین فیلمش، «تنها دو بار زندگی می‌کنیم» حمایت کردند و باعث شدند که این فیلمساز ناگهان شناخته و مطرح شود و یا سال‌های قبل‌تر فیلم «بوتیک» حمید نعمت‌الله را می‌توان مثال زد.

وی با اشاره به «محسن مخملباف» و این که او افکار، اندیشه‌ها و سلیقه‌های سینمایی‌اش را بر اساس نظر منتقدان یافته است، گفت: اگر منتقدان سینمایی با صداقت و خلوص و به دور از ملاحظات و روابط شخصی پیرامون فیلمسازان بنویسند، در شناسایی و تقویت و حمایت استعدادها و نخبگان بسیار موثر خواهند بود و نباید منکر آن شد که طی سالهای گذشته اتفاقات خوبی در این رابطه افتاده است.

طالبی‌نژاد با بیان اینکه جایگاه نقد و نوشتار در سینما جدا از جایگاه خود سینما نیست، خاطرنشان ساخت: هرگاه سینما به سمت غیرجدی‌بودن - نمی‌گویم ابتذال - رفت، نقدنویسی هم به آن سمت سوق پیدا کرد، و در این اوضاع چون فیلم‌ها به سمت سرگرمی سوق پیدا کرده، نقدها هم به شوخی تبدیل شده است.

به گفته وی، تعامل منتقد و فیلمساز نباید به کاسبکاری تبدیل شود و مناسبات دوستانه منتقدان با فیلمسازان تا زمانی باشد که شأن و منزلت آنها به صورت مستقل حفظ شود.

طالبی‌نژاد با بیان اینکه خیلی از فیلمسازان اساسا نمی‌دانند نقد چیست؛ خاطرنشان ساخت: بسیاری از فیلمسازان می‌پندارند که نقد یعنی تایید و ستایش و یا فحش و بد و بیراه گفتن در حالی که نقد سنجش و محک زدن آثار و محاسن و معایب است.

وی اضافه کرد: منتقد لو لو سرخرمن یا پنبه زن نیست. منتقد با سواد به فیلمساز کمک می‌کند و فیلمساز با سواد هم از تحلیل‌ها و نقد استفاده می‌کند

/ 0 نظر / 5 بازدید