اشاره روبرت صافاریان به لغو نمایش جفت شیش

صافاریان: «جفت شیش» نقد سینمای کیمیایی نیست

 

 یکی از کارگردانان مستند «جفت شیش» گفت: این مستند، نقد سینمای کیمیایی نیست بلکه سیر زندگی کیمیایی به عنوان یک فیلمساز است که فیلم‌هایش هم جزئی از این زندگی است.

  

به گزارش پایگاه خبری فیلم کوتاه، روبرت صافاریان چند ماهی است که ساخت مستند جفت شیش را درباره زندگی و آثار مسعود کیمیایی در مجموعه «کارگردان‌های سینمای ایران» به همراه احمد میراحسان به پایان رسانده است.

وی در گفت‌وگویی، درباره ساخت این مستند توضیح داد: ساخت این مستند برای من و میراحسان یک چالش مهم بود. چون ما هیچ‌کدام از علاقه‌مندان سینمای کیمیایی نبودیم. اما هر کدام معتقد بودیم، کیمیایی کارگردانی است که باید حتما در مجموعه «کارگردان‌های سینمای ایران» حضور داشته باشد.

وی ادامه داد: ما فکر می‌کردیم که چطور فیلمی درباره مسعود کیمیایی بسازیم که هم منصفانه باشد و هم چیزی برخلاف نظرات خودمان نباشد و تا حدود زیادی این نگاه در فیلم رعایت شده است.

صافاریان ادامه داد: ساخته شدن این مستند همزمان با تولید فیلم رئیس بود و بخش‌هایی از پشت صحنه رئیس در فیلم هست. همچنین گفت‌وگوهایی با موافقان و مخالفان سینمای کیمیایی از جمله حمیدرضا صدر، جواد طوسی، احمدرضا احمدی، تهمینه میلانی و حتی دختر و پسر کیمیایی انجام دادیم که در فیلم استفاده شده است.

روبرت صافاریان افزود: در بخش‌هایی از فیلم به نقدهای منفی‌ای که تا به حال در مورد فیلم‌های کیمیایی نوشته شده، پرداخته‌ایم. این فیلم بیش از آن‌که یک نگاه ستایش‌آمیز به سینمای کیمیایی داشته باشد، یک نگاه منصفانه به سینمای اوست. من و میراحسان به عنوان منتقد سعی کردیم، نگاه منتقدانه‌مان حفظ شود. به این معنا که مرعوب موضوع نشویم و فاصله‌مان را با آن حفظ کنیم، اما جفت شیش نقد سینمای کیمیایی نیست. این فیلم سیر زندگی کیمیایی به عنوان یک فیلمساز است که فیلم‌هایش هم جزئی از این زندگی است.

وی در مورد لغو نمایش مستند جفت شیش در خانه سینما توضیح داد: قرار بود انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی این فیلم را در خانه سینما به نمایش بگذارند. اما تهیه‌کننده ترجیح داد فیلم در زمان و شرایط دیگری به نمایش درآید.

.

/ 0 نظر / 10 بازدید